SERIÁL Inspirativní koncepty provozoven: Když lodní kontejner neslouží na přepravu zboží

Výjimečnost, jedinečnost či unikátnost. To všechno jsou přívlastky, které by chtěli majitelé slyšet na adresu svých kaváren, barů, restaurací a ostatních gastroprovozoven. Odlišit se od ostatních se snaží různými způsoby. Obvykle originální nabídkou menu nebo netradičními prostory, ve kterých vítají své hosty.

Právě na podniky, které dokázaly ohromit svými netradičními prostory, se podíváme blíže. Jmenovitě na kavárny a restaurace, které vznikly poskládáním ze starých lodních kontejnerů jako stavebnice, čímž upoutají pozornost na první pohled. Celý tento koncept podniků z lodních kontejnerů je díky použitým materiálům eko-friendly. Několik takových už existuje i v Čechách a na Slovensku, a tak si pár z nich představíme detailněji.

Kontejner Riviéra, Bratislava

Zřejmě nikoho nepřekvapí, že jeden takový podnik se nachází v hlavním městě Slovenska. Řeč je o restauraci Kontejner Riviéra, která se nalézá na začátku bratislavské městské části Karlova Ves, nedaleko malebného Karloveského ramena.

Samotná restaurace vás uchvátí na první pohled. Zvenku svým nestandardním vzhledem a příjemným posezením na venkovní terase umístěné pod korunou stromu, zevnitř zase pohodovou atmosférou, krásným výhledem přes celoskleněné tabule a zajímavým interiérem. Ten je tvořený nábytkem z druhé ruky, který navozuje pocit návštěvy u prarodičů. Zřejmě i proto si tu člověk dokáže dokonale vychutnat skvělou kávu, čerstvé a zdravé jídlo a zapít ho lahodnými nápoji.

Zdroj: Manifesto

Zdroj: Manifesto
Zdroj: kontajnernariviere.sk

AMC Tvůj Coffeeshop

Tento koncept kontejnerové kavárny se nalézá na východě Slovenska ve Spišské Nové Vsi. Je situovaný v parku na sídlišti a vznikl předěláním staré boudy obchodu se zeleninou na street stánek s kávou, ke kterému majitelé postupně přistavěli interiérovou část z lodních kontejnerů. Jak dnes sami tvrdí, zdaleka to nemusí být konečný vzhled kavárny, protože se nebrání jejímu dalšímu rozrůstání. I to je výhodou konceptu lodních kontejnerů.

AMCéčko (jak mu Novovesčané říkají) je zařízení v industriálním stylu, kde dominuje dřevo a kov. Svědčí o tom i stoly vyrobené z více než 110 let starého dřeva, které by jinak skončilo na skládce. Na nich si můžete vychutnat kávu ze španělské směsi arabiky a robusty, zeleninové šťávy, milkshaky či lehký snack. A když nemáte čas na vysedávání, můžete si vzít kávu s sebou. V tom případě vám úsměv na tváři vyčaruje jeden z mnoha vzkazů, které AMC píše na kartonový „holder“.

Zdroj: Facebook AMC Tvůj Coffeeshop

Zdroj: Facebook AMC Tvůj CoffeeshopZdroj: Facebook AMC Tvůj Coffeeshop

Trouble Cafe, Ostrava

Téhle kavárny si nemůžete nevšimnout, i kdybyste chtěli. Před hlavním vchodem do ostravského obchodního centra stojí jeden černý lodní kontejner. Ten kontejner je kavárna Trouble Cafe, která působí jako oáza klidu uprostřed nákupního shonu. Vychutnat kávu, drink nebo zmrzlinu si můžete i na terase na střeše kontejneru. Určitě vás potěší, že kavárna je eco-friendly, plastové kelímky a slámky tu proto nenajdete. Navíc tu funguje koncept vratných kelímků na kávu, čímž majitelé podporují boj s odpadem.

Zdroj: Archiv Kristýny Schöfrové
Zdroj: Archiv Kristýny Schöfrové

Manifesto Market Florenc, Praha

Jasným důkazem toho, že z lodních kontejnerů se dá vyskládat cokoli, je úchvatný kulturně-gastronomický market. Ten vznikl z 27 lodních kontejnerů na nevyužívaném místě nedaleko centra Prahy. Manifesto Market Florenc je tak místem, kde si můžete vychutnat street food od lokálních dodavatelů a přitom se kulturně vyžít filmem, hudbou, uměním i designem. Dá se tu platit jen bezhotovostně, což uvítají především turisté ze zahraničí.

Zdroj: Manifesto
Zdroj: Manifesto

Wander Bar, Praha

V Praze ještě zůstaneme, protože přímo v centru se nachází zajímavý bar a kavárna v jednom – Wander Bar. Neobvyklé je i pódium před tímto podnikem, které je také postavené ze starého lodního kontejneru. Ve Wander baru si můžete dopřát skvělou kávu, řemeslné pivo z minipivovaru či cider z rodinného podniku.

Zdroj: spiritmagazin.cz
Zdroj: spiritmagazin.cz

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard