5 způsobů, jak přijít na nové nápady do restauračního menu

Najít nové nápady do restauračního menu může být složité i pro ostřílené kuchaře a provozovny restaurací. Jenže vzhledem k tomu, že jídla, která u vás nabízíte, se automaticky stávají jádrem a synonymem vaší značky, se s tím musíte čas od času konfrontovat.

Pokud jde o výběr toho, co zařadit do restauračního menu, musíte vzít do úvahy různé faktory. Následujících 5 způsobů proto doporučujeme vyzkoušet nejen zaběhnutým provozovnám, ale i novým restauracím, které sestavují jídelníček poprvé.

1. Nechte se inspirovat

Inspirace může mít mnoho různých forem, přičemž dokáže pramenit i z těch nejnepravděpodobnějších zdrojů. Skvělým příkladem jsou obyčejné procházky, během kterých vám může přijít na mysl zajímavý nápad. Inspiraci však můžete čerpat i vědomě. Zkuste například pravidelně sledovat videa vašich kuchařských idolů nebo navštivte vaši konkurenci. Bez ohledu na to, kolik máte zkušeností z oboru, nikdy nebudete vědět všechno. A právě proto můžete do vašeho podniku vždy přinést něco nového.

Náš tip: Výborným způsobem, jak přijít na nové nápady do restauračního menu, může být i přihlášení se k odběru novinek od firem z gastro byznysu. Informace o různých inovacích, které můžete zařadit do vašeho podnikání, tak dostanete mezi prvními.

Prezeranie jedál na internete

2. Komunikujte s vašimi zaměstnanci a zákazníky

Pamatujte, že více hlav má ve srovnání s jednou statisticky větší pravděpodobnost přijít na skvělé myšlenky. Komunikujte proto s vašimi zaměstnanci a zákazníky a berte si k srdci jejich rady, doporučení a přání. Zatímco váš personál může na základě svých postřehů z praxe vyrukovat se zajímavými nápady, od vaší klientely se dokážete dozvědět, co vaší současné nabídce chybí.

Šéfkuchár komunikujúci s hosťami reštaurácie

3. Analyzujte vaše aktuální restaurační menu

Pokud jste si v průběhu podnikání vybudovali nejen jméno, ale i stálou klientelu, dá se předpokládat, že minimálně něco z vašeho aktuálního restauračního menu funguje výborně. Odražte se proto od tohoto výchozího bodu a žádaná jídla ve vaší nabídce určitě ponechejte. V rámci zakomponování novinek do vašeho jídelníčku obměňujte zejména takové položky, které vaše zákazníky příliš neoslovily, resp. jsou na okraji jejich zájmu. I v supermarketech bojuje zboží o své místo v regálech a ty méně ziskové musí přenechat prostor těm s vyšším ziskem.

Věděli jste, že s pokladním systémem iKelp POS Mobile můžete přehledně vidět statistiky prodeje jednotlivých jídel z vaší nabídky? Na základě toho dokážete jednoduše usoudit, které položky jsou mezi vašimi zákazníky oblíbené a naopak.

4. Berte do úvahy vaše směřování

Nehledě na to, zda upravujete již existující menu, nebo dáváte dohromady zcela nový jídelníček, vždy berte do úvahy směrování vašeho provozu. Co tím myslíme? Pokud vás veřejnost vnímá především jako asijské bistro, pravděpodobně své zákazníky nepotěšíte pizzou nebo tradičními českými pochoutkami. Na druhé straně, pokud do vaší nabídky zakomponujete méně očekávaná jídla citlivě a kreativně (v našem případě například „pizzu na asijský způsob“), můžete si tím určitou skupinku zákazníků získat. Každopádně jsme tím chtěli říct jen tolik, abyste vždy brali ohled jak na vaši cílovou skupinu, tak na celkový image vaší značky. Cílová skupina představuje mantinely nabídky, ale zároveň může být inspirativní, pokud prozkoumáte její zvyky, zájmy, potřeby, influencery (food bloggery), kteří ji potenciálně ovlivňují a podobně.

5. Méně je někdy více

Berte do úvahy skutečnost, že méně je někdy více. Pokud si myslíte, že přeplněné restaurační menu vám automaticky přinese frontu zákazníků, domníváte se mylně. Místo toho, abyste nabízeli lidem od každého něco, soustřeďte vaši pozornost nejen na výše zmiňované směrování restaurace, ale také jen na určitý počet vyšperkovaných jídel.

Věděli jste, že výběr z mnoha podobných položek v menu může být pro zákazníka doslova frustrující? Kromě toho, když si váš host nedokáže vybrat, začne se cítit nekomfortně, zaměří svou pozornost na cenu a vybere si podle ní. A vy přece chcete, aby se u vás vaši zákazníci cítili příjemně od samého počátku, že?

Co se týče menšího počtu jídel ve vašem menu, jednodušší to pro vás bude nejen s přípravou, ale i se zajišťováním kvalitních a čerstvých surovin. Ty se zároveň mohou stát dalším z klíčových prvků tvorby menu. Pravidelně se setkáváme s tím, že se nějaká surovina, resp. potravina stane populární kvůli nějakému jejímu vyhlášenému účinku. Víte, co je momentálně v kurzu? A jaká byla nejvyhledávanější jídla na Googlu v minulém roce? Sledujte trendy a určitě přijdete na to, čím doplnit své menu, aby bylo pro zákazníky vždy atraktivní.

Tip na závěr: Pokud provozujete menší restauraci nebo fastfood, bohatě vám postačí 6 položek na jednu kategorii (předkrmy, dezerty, polévky, hlavní jídla a podobně). Na druhé straně, pokud vymýšlíte nebo měníte restaurační menu ve velkém podniku, optimálně může působit přibližně 7 předkrmů a dezertů a například 10 hlavních chodů.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard