Marketing v gastru 3: Jak a proč využívat Instagram

Pravděpodobně nenajdeme moc lidí, kteří by o sociální síti Instagram neslyšeli. Tato platforma má až dvě miliardy aktivních uživatelů. Kromě toho je osmou nejnavštěvovanější webovou stránkou a čtvrtou nejvíce používanou sociální platformou hned po Facebooku, YouTube a Whatsappu.

Dennodenně na Instagramu sdílejí svůj obsah běžní uživatelé, ale také významné mezinárodní společnosti. Vědí totiž, že se jedná o skvělý marketingový nástroj, který jim může pomoci se zlepšením image značky, a také dokáže přinést nové potenciální zákazníky. Kromě toho může Instagram sloužit i k udržování dobrých vztahů se současnými klienty. Ti se touto cestou mohou jednoduše dozvědět o aktuálních akcích, nových produktech nebo o dění ve firmě.

Instagram a gastro segment

Stejně jako pro jiná odvětví je i pro gastro průmysl velmi důležité, aby jednotlivé podniky byly na očích. A v tom dokáže ve velké míře pomoci i Instagram. Jak jsme již zmiňovali, denně ho navštěvuje obrovské množství lidí, z kterých se mohou stát vaši zákazníci. V posledních letech je totiž velmi běžné, že si lidé při vyhledávání restaurace či kavárny nejprve prohlédnou hodnocení podniku a následně profily na sociálních sítích, přičemž nejčastěji je to právě Instagram. Podle průzkumů se takto rozhoduje až 95 % zákazníků.

Díky tomuto nástroji tak lidi můžete přesvědčit o tom, že výběr vašeho podniku je ten správný, a v budoucnu s nimi můžete díky kvalitnímu obsahu udržovat dlouhodobé vztahy.


Foto: Callie Morgan. Zdroj: Unsplash

Jaké typy obsahu Instagram nabízí

Tak, jak je tomu u ostatních sociálních sítí, i na Instagramu lze se svými sledujícími sdílet klasické fotky a videopříspěvky s popisy. Kromě toho jsou dalším často používaným nástrojem Instagram Stories (příběhy), které jsou dostupné pouhých 24 hodin a vaši sledující na ně mohou reagovat odpovědí nebo s nimi interagovat pomocí emotikonů. Příběhy, které pro vás jsou důležité a chcete, aby je návštěvníci vašeho profilu viděli i po 24 hodinách, můžete přidat do seznamu Instagram Highlights. Ty se nacházejí přímo na vašem profilu, přičemž jsou pro lidi dostupné, dokud se je nerozhodnete z tohoto seznamu odstranit.

Dalším typem obsahu, který vznikl v rámci konkurenčního boje s TikTokem, jsou Reels. Jedná se o kratší videa, která mají za cíl zaujmout sledující již v prvních vteřinách. Používají se v nich tedy různé kreativní kompozice či střihy. K udržování dobrých vztahů se svými sledujícími a lepšímu spojení se využívá živé vysílání. V rámci něj vám lidé mohou položit dotazy nebo jim můžete představit novinky ve vaší firmě.


Ukázka profilu s názvem Akadémia Trnava. Zdroj: Instagram

Jak mohou Instagram efektivně využívat gastro provozovny

Hned na úvod je třeba poznamenat, že pokud na Instagramu chcete dosáhnout úspěchu, je třeba komunikovat pravidelně a kvalitně. Algoritmus Instagramu totiž funguje tak, že čím častěji publikujete a čím více typů obsahu využíváte, tím budete viditelnější. Na začátek si tedy naplánujte, kolik příspěvků týdně chcete sdílet a o jaký typ obsahu půjde. Stejně důležité je i to, v jaké době ho budete posílat mezi vaše sledující. Podle posledních průzkumů nejvíce lidí interaguje s příspěvky na Instagramu v pracovní dny mezi 11. a 12. hodinou. Nic ale nezkazíte ani publikováním v odpoledních hodinách.

Jak jsme již uvedli, nejlépe uděláte, budete-li pravidelně obměňovat jednotlivé typy obsahu. Určitě používejte i příběhy. Právě ty zajímají většinu sledujících a otevírají je při návštěvě profilu hned jako první.

Při vytváření obsahového plánu berte v úvahu, že je třeba pravidelně přicházet s kreativními nápady. Neměli byste publikovat nekvalitní či nezajímavé příspěvky jen proto, aby na vašem profilu byla vidět aktivita. Na plánování a tvorbě si dejte záležet a myslete i na ty nejmenší detaily, ať už budete fotit vaše produkty, nebo natáčet video z jejich příprav. Instagram je totiž vizuální platforma a vaším cílem by mělo být, aby se návštěvník profilu stal zákazníkem. Největší šanci budete mít, když vaše příspěvky budou vizuálně pěkně zpracované, texty budou napsané v přátelském duchu, a o jejich gramatické správnosti snad ani nemusíme psát. Čas od času můžete přijít i s méně tradičním typem příspěvku, například se soutěží. Poskytněte vašim sledujícím večeři zdarma, dárkový poukaz nebo jiný benefit. Díky tomu získáte mnoho interakcí, což může pomoci vašemu profilu.


Ukázka profilu Mango Restaurant & Beach. Zdroj: Instagram

Co se týče konkrétních příspěvků, kreativitě se meze nekladou. Odprezentujte, jakou novinku jste zařadili do svého jídelníčku, ukažte novým zákazníkům, jak vypadá vaše provozovna, kdo v ní pracuje, nebo vytvořte kreativní Reels z přípravy jídel v kuchyni. Možností je mnoho a po krátké době zjistíte, co na vaše publikum funguje nejlépe.

Na co si dát pozor

Mezi největší chyby, které můžeme vidět u mnoha gastro provozoven, je celková neaktivita, používání fotografií, které jsou velmi nekvalitní, nebo například úplná absence video obsahu. Některé firmy zase nekladou důraz na popisy a kromě toho, že se z nich potenciální zákazník nic nedozví, se v nich nacházejí i gramatické chyby.

Je třeba dát pozor i na negativní komentáře od nespokojených zákazníků či fanoušků stránky. Když nastane problém, snažte se ho řešit co nejrychleji. Pokud je navíc chyba na vaší straně, omluvte se a navrhněte kompenzaci například ve formě dárkového poukazu nebo dezertu zdarma. Velké množství negativních komentářů totiž může vyvolat dojem, že váš podnik nenabízí dostatečnou kvalitu a navíc nejeví zájem o své klienty.

Naše tipy na závěr

Když se podíváme na to, co všechno Instagram dokáže nabídnout, prezentace na něm je v současné době téměř povinnou záležitostí. Na závěr článku si tedy zopakujme důležité body, na které by se při komunikaci na Instagramu nemělo zapomínat:

  • publikujte pravidelně,
  • dbejte na přidanou hodnotu svých příspěvků (informativnost, kreativita a kvalita provedení),
  • využívejte všechny formy obsahu, které Instagram nabízí,
  • vyzývejte lidi k poskytnutí zpětné vazby,
  • reagujte na negativní zprávy a komentáře.
Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard