Průvodce vytvořením jídelního lístku do food trucku

Po českých a slovenských silnicích jezdí více než 9 milionů aut. Několik z nich je však odlišných. Obvykle jsou jiná už na první pohled, od ostatních se ale liší především tím, že jsou vybavená pojízdnou kuchyní. Jedná se o food trucky.

Koncept food trucků je v posledních letech čím dál oblíbenější. Není tedy divu, že těchto provozoven na čtyřech kolech přibývá každým dnem. Ale samotná koupě food trucku ještě automaticky neznamená úspěšný byznys.

I zde se totiž stejně jako u ostatních gastro zařízení odehrává tvrdý boj o zákazníka. Proto je důležité připravit takovou nabídku jídel a nápojů, která lidi zaujme. Jak na to vám může napovědět průvodce vytvořením jídelního lístku.

Určete si jasný směr

Dříve než se vrhnete do výběru konkrétních jídel, která byste chtěli nabízet, musíte si nejprve zvolit jasný koncept kuchyně. Pokud totiž nabízíte „od všeho něco“, působí to na zákazníka chaoticky a vyvolává to v něm jistý pocit nedůvěry. Podobný pocit, jako kdyby se člověk ocitl v nějakém obchodě se smíšeným zbožím, kde najde všechno, ale už ne v potřebné kvalitě. A to určitě nechcete.

Inspirací na koncept food trucku je mnoho. Klasikou jsou palačinky, hamburgery, langoše nebo polévky. Osvědčená je i mexická (wrapy, burritos, quesadillas), italská (pizza, těstoviny) nebo asijská kuchyně (sushi, nudle, wok). Méně typickou je korejská kuchyně (kimchi wrapy, kimchi burger). A samozřejmě úplně nejlepší bude, když najdete díru na trhu a přijdete s něčím novým, vlastním a originálním. Dobrou volbou by mohla být například „babiččina kuchyně“.

Konkrétnosti mají své limity

Poté, co se rozhodnete pro určitý koncept, můžete přejít k uvažování o tom, která konkrétní jídla chcete zařadit na jídelní lístek. U „babiččiny kuchyně“ by to mohly být moravské tvarohové koláče, ale i makové, povidlové nebo ořechové. Lidi byste jistě potěšili také skořicovými s jablečnou náplní, určitě by ale nepohrdli ani nějakou méně tradiční slanou variantou.

Naše rada: Myslete i na jednu zásadní věc. Kuchyně ve food trucku je rozměrově limitovaná. Proto by asi nebyl nejlepší nápad nabízet jídla, která jsou náročná na přípravu z hlediska množství spotřebičů.

 foodtruck-jedalny-listok

Na problém s omezeným prostorem je potřeba myslet i co se týče skladování zásob. Je tedy zřejmé, že jídelní lístek food trucku nemůže být ani zdaleka tak obsáhlý jako ten, který vám dá do rukou číšník v restauraci.

Speciality jsou klasická jistota

Určitě byste neměli nechat ležet ladem možnost sezonních specialit. Je to už léty ověřená sázka na jistotu a pro obě strany (vás i zákazníky) win-win situace. Proměňte tedy ovoce nebo zeleninu v delikatesu na talíři. Co tak udělat z obyčejných švestek švestkové knedlíky nebo švestkový koláč s drobenkou, z dýně dýňovou polévku nebo z jablek jablečné pité? Všechny tyto pokrmy potěší nejen žaludek, ale i duši, když probudí vzpomínky na dětství.

Pojmenujte věci (ne)správným jménem

Upoutat pozornost na vaši nabídku pomůže i to, že jídla nenazvete klasicky. Místo toho s trochou kreativity pojmenujte jídlo tak, aby ho prodával už jen samotný název. Jistě nám dáte za pravdu, že „tvarohové pohlazení smyslů“ zní lépe než jen „moravské koláče“.

Stejně dobré je i to, když jídla nafotíte. Fotky totiž dokážou udělat hodně a zaujmout zákazníka natolik, že se viditelně zvýší jejich prodej.

 foodtruck-jedalny-listok

K dobrému jídlu patří i dobré pití

Ať už po sladkém, slaném, nebo pálivém, žízeň na jazyku lidem zůstane. Tu nechejte vašim hostům zahnat dobrou kávou, kterou byste mohli doplnit i o dětskou verzi – meltu, kterou nám vařily naše babičky, abychom se cítili jako dospělí.

Povinnou „výbavou“ by měly být i domácí limonády, například lesní směs, citrusová nebo mátová. Zapomenout bychom neměli ani na bylinkové čaje (mateřídouška, kopřiva, heřmánek atd.) z bylinek nasbíraných přímo ze zahrádky. Podávat je můžete nejen jako teplé, ale v létě i jako ledové.

Zviditelněte si menu

Jelikož s food truckem nebudete stále jen na jednom místě, mějte alespoň vaše menu na místě, kde ho lidé najdou. Na webu. S tím vám skvěle pomůže systém iKelp POS Mobile, který má kromě funkce „jídelní lístek na webu“ i množství dalších užitečných funkcí.

 

Mnohé má napovědět i vzhled

To, co lidé najdou v jídelním lístku vašeho food trucku, by mělo být zřejmé už na první pohled. Ten jako první míří na auto. Podle toho ho tedy upravte, namalujte nebo vyzdobte. Přizpůsobte tomu i vaše logo a stejnokroje zaměstnanců. A nezapomeňte k tomu zvolit i vhodnou marketingovou strategii. S dobrým menu se váš food truck na „silnicích“ neztratí.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard