Tipy pro experty: Vytvořte si ziskové menu v restauraci

Jídelní menu bychom mohli klidně nazvat zrcadlem nebo obrazem každého restauračního zařízení. V případě jeho správné realizace může dokonce představovat nejsilnější marketingový a komunikační nástroj společnosti. Kromě toho utváří názor, na základě kterého přicházejí stálí i noví zákazníci. Na to, aby se stalo pro restauraci skutečně ziskovým, musí splnit určité vlastnosti.

Jak na ziskové menu v restauraci

Vytvořit ziskové menu v restauraci není žádná věda. Stačí se jen držet několika zásad a poctivě pracovat, což zaručeně přinese své ovoce. Do jisté míry je důležitým prvkem držet krok s dobou. Technologický rozkvět a jeho neustálý pokrok logicky vyústily do používání mobilních aplikací a internetu v restauracích. Možnosti, které digitalizace nabízí, dokážou několikanásobně zvýšit obraty každého úspěšného majitele nebo provozáře restaurace. Následující tipy vám zaručeně pomůžou ve vašem snažení.

Požádejte o pomoc odborníky

Při tvorbě jídelního menu neváhejte požádat o pomoc odborníky. Nabídka vašeho jídla by měla být zpracovaná jednoduše, přehledně a gramaticky správně, s čímž vám bezpochyby poradí kvalitní grafičtí designéři, copywriteři a korektorové textu. Jestli si myslíte, že je to zbytečnost, vyvedeme vás z omylu. Představte si situaci, že jste na výletě v jiné zemi a rozhodujete se, kterou restauraci navštívíte. Vaši volbu ovlivní v první řadě grafické provedení jídelního lístku. Pokud se v nabídce doslova ztratíte, restaurace přijde o potencionálního zákazníka. A to všechno jen kvůli nepřehlednému menu. To samé platí i v případě gramatických chyb, které snižují kredit restaurace a působí neprofesionálně.

DOPORUČENÍ: Speciality a produkty, které mají perspektivu být úspěšnými a žádanými, umisťujte do pravého horního rohu jídelního lístku, kam se zákazníci dívají nejčastěji.

Nabízejte kvalitní a čerstvé potraviny

Většina zákazníků, která se rozhodla za jídlo zaplatit, očekává, že bude připravené z kvalitních a čerstvých surovin. Pokud se nacházejí ve vašem menu i předmrazená jídla, nezapomeňte tuto informaci zveřejnit. Také si dávejte pozor na potraviny, které po zamrazení ztrácejí svou přirozenou chuť. Za zmínku stojí například vařené těstoviny, měkké sýry, smažená jídla nebo některé druhy ovoce a zeleniny. 

DOPORUČENÍ: Aby byly vámi nabízené suroviny chutné i po zamrazení, investujte do ledniček/mrazniček, které umožňují šokové zmrazování. Tento způsob rychlého zmrazování při teplotě kolem minus 40 stupňů Celsia se postará o rychlé a kvalitní konzervování, kdy se molekuly vody promění na krystaly.

Kategorizujte nabízené produkty

Nepodceňujte ani kategorizaci vámi nabízených produktů. Jejich pořadí v jídelním lístku může totiž ovlivnit vaše celkové tržby. Ptáte se, jak je to možné? Dejme tomu, že hned na začátek menu umístíte hlavní specialitu podniku. Zákazník bude ohromen, číšník přijme objednávku, a vy si můžete mnout ruce. Ze správné kategorizace však dokážete vytěžit mnohem víc. Když umístíte na začátek jídelního lístku lákavé předkrmy, zákazník si řekne, že si před hlavní specialitou dopřeje drobný předkrm. Podobné je to i s dezerty, které by měly být logicky umístěné až za hlavními jídly.

DOPORUČENÍ: Naučte své zaměstnance nabízet produkty navíc, které mohou zvýšit vaše tržby. Výborným příkladem je nabízení omáček k hlavním jídlům nebo vybízení k vybrání některého z dezertů.

Poslouchejte zákazníky

Jednou z najdůležitějších zásad vytvoření ziskového menu je naslouchání zákazníkovi. V tomto případě je důležité si uvědomit, že byste jim měli nabízet to, po čem touží. Jak to zjistíte? Jedním z možných způsobů je analyzování nejprodávanějších jídel. Zpětnou vazbu, po čem se zákazníci nejčastěji ptají, by vám měli poskytovat číšníci.

DOPORUČENÍ: Výbornou alternativou je také hodnocení jídel vašimi zákazníky. Takovou funkci, díky které snadno zjistíte, co mají zákazníci rádi, nabízí například POS systém.

Obměňujte nabídku

To, že se vám daří dnes, neznamená, že se vám bude dařit i zítra. V tom spočívá kouzlo podnikání. K tomu, abyste dokázali vyhovět zákazníkům i po delší době, byste měli pravidelně obměňovat nabídku v jídelním lístku. Také si dejte pozor na časté opakování jídel v denním menu, tím si snadno odeženete návštěvníky.

DOPORUČENÍ: Nevyhýbejte se netradičním řešením a vymýšlejte s kuchaři nové recepty, které mohou přilákat nové zákazníky.

Nastavte si ceny

Nastavení cen v restauraci občas představuje poměrně ošemetnou problematiku. Do jisté míry se můžete inspirovat cenami své konkurence. Nezapomínejte však na to, že konkurenční restaurace, která je na trhu už delší dobu, dokáže suroviny pravděpodobně nakupovat za nižší cenu. Z toho důvodu si může dovolit poskytnout svým zákazníkům i nižší prodejní ceny. Pokuste se tuto nevýhodu nahradit kvalitními službami nebo věrnostními programy.

DOPORUČENÍ: Nesnažte se všemožným způsobem přiblížit cenám vaší konkurence. Uvědomte si, že vaše služby mají svou hodnotu a stůjte si za tím. Přehnané snižování cen může navíc směřovat k finanční ztrátám.

Naučte své zákazníky na online menu

A to díky funkci iKelp POS Mobile INTELIGENTNÍ STŮL. Jídelní lístek i obědové menu mají hosté k dispozici online ve svých telefonech – a dokonce si přes ně můžou sami objednat. Dále se vám (jako majiteli nebo provozáři) otevírají možnosti personalizované reklamy, akcií, kuponů, věrnostních systémů či klubů. Online funkcionalita zabere na vaše hosty víc než tištěný jídelní lístek. Inteligentní stůl je ideální také na prezentování aktuální nabídky čerstvých zákusků nebo nabídky specialit podniku.

Rada na závěr

Na závěr bychom vám rádi poradili, abyste překonali svůj strach. Zajišťování chodu restaurace představuje, jako i každé jiné podnikání, jistý druh rizika. Pokud však chcete být pokrokoví a sklidit úspěch, nesmíte se bát experimentovat. Právě tato zásada platí také při tvorbě ziskového menu.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard