5 tipů, jak mohou začínající restaurace ušetřit náklady

Otevření vlastní restaurace je snem mnoha podnikatelů z gastro segmentu. Patříte mezi ně i vy? Tak se připravte na cestu, během které vás neminou ani radosti, ani starosti. Obzvláště ustarané bývají úplné začátky, kdy majitelé, resp. provozovatelé mnohdy počítají doslova každou korunu. Naštěstí existuje hned několik způsobů, jak mohou začínající restaurace ušetřit náklady. Aby se vám při rozjíždění vašeho byznysu snáze „dýchalo“, vyzkoušejte některé z následujících tipů.

1. Plánujte zásoby potravin

Jednou z velkých položek, které majitelé a provozovatelé při rozjíždění restaurace přehlížejí, jsou právě náklady na kupované potraviny. Pokud se vám vymknou zpod kontroly, můžete velmi rychle začít vyhazovat peníze takzvaně „ven oknem“. Proto kupujte jen tolik, kolik reálně spotřebujete – neplýtvejte. Věnujte důkladnou pozornost plánování zásob potravin a sledování skladových zůstatků. V tomto směru efektivně poslouží systémová skladová evidence. Díky ní včas odhalíte, co a v jakém množství potřebujete doobjednat. Budete mít aktuální statistiky, jak se jednotlivé položky utrácejí. Na základě toho dokážete plánovat zásoby potravin v dlouhodobém hledisku.

2. Nakupujte místní a sezónní suroviny

Další z účinných způsobů, jak můžete ušetřit nejen ve vašich začátcích, spočívá v nakupování místních a sezónních surovin. V mnoha případech můžete vyjednat mnohem lepší ceny od místních dodavatelů. Nevznikají totiž žádné dodatečné náklady na dopravu či skladování. Kromě toho, používání místních surovin snižuje riziko plýtvání a vzniku odpadu. Takové suroviny bývají zpravidla čerstvější, přičemž mají delší trvanlivost. Co se týče sezónních surovin, během hlavní sezóny jsou dostupné ve velkém množství – tím může být jejich cena nízká. A navíc, používání místních a sezónních surovin je k tomu všemu ještě trendy. Jelikož to mnozí zákazníci ocení, můžete nejen ušetřit, ale potenciálně také navýšit tržby.

3. Optimalizujte váš jídelní lístek

V první řadě byste měli upřednostňovat vysoce zisková jídla před těmi s nízkými maržemi. Pomocí POS systému můžete sledovat prodejnost jednotlivých položek a identifikovat taková, o která není zájem. Možná se vám podaří zjistit, že mezi nežádaná jídla patří i taková, jejichž příprava vyžaduje drahé suroviny. Finančně nákladné položky vám přitom mohou podléhat zkáze přímo před očima. Optimalizováním vašeho jídelníčku tak přirozeně předejdete i plýtvání zásobami, čímž zároveň ušetříte další finanční prostředky.

Jídelní lístek - zisková jídla

Věděli jste, že? Ušetřit můžete také na tisku jídelních lístků. Umístěte na stoly QR kódy, pomocí kterých si vaši nabídku zobrazí zákazníci na svých mobilech. Výhodou takového řešení je i to, že jídelníček snadno aktualizujete podle potřeby a situace.

4. Pořiďte si šetrné spotřebiče a vybavení z druhé ruky

Kuchyňské a jídelní vybavení představuje pro začínající restauraci jednu z největších finančních položek. Proto vám doporučujeme zamyslet se, jestli by pro vás nebylo výhodnější koupit na začátek vybavení z druhé ruky. Na používaných stolech, židlích nebo kuchyňském vybavení můžete ve výsledku ušetřit tisíce korun. Totéž platí i o spotřebičích. Pokud si ale chcete pořídit nové, poohlédněte se po energeticky šetrných modelech. Pamatujte – den po dni, koruna po koruně. Mimochodem, jednou z možností, jak šetřit na energiích, je i výměna klasických žárovek za mnohem úspornější LEDky.

5. Zvažte pronájem registrační pokladny včetně softwaru

Koupě registrační pokladny s přidruženým softwarem opravdu není levnou záležitostí. Nemluvě o tom, že si jakýkoli servis s případnými opravami musíte řešit po svém. Pro začínající restaurace může být mnohem zajímavějším řešením pronájem pokladního systému spolu s hardwarovým vybavením. Za férový měsíční poplatek získáte nejen hardware a software, ale také mnoho dalších výhod, včetně technické podpory a záruky po celou dobu pronájmu.

Rada na závěr: Nezapomínejte na personál a šetřete na více frontách

Velkou výhodou výše zmiňovaných tipů je, že je můžete v začínající restauraci praktikovat současně. Jednoduše řečeno, najednou můžete šetřit na více frontách. Při tom všem ale nezapomínejte ani na váš personál, na kterém také dokážete smysluplně šetřit. Jen vaše pozorování vám ukáže, během jakých dnů a v jakých konkrétních hodinách můžete snižovat zaměstnanecké stavy. Například pokud zjistíte, že přes týden večer nebo o víkendu dopoledne vaši restauraci nenavštěvuje moc zákazníků, zbytečně budete držet na provozovně dvojí, resp. vícenásobnou obsluhu. A výrazně mohou pomoci i moderní funkce pokladních systémů, jako je například aplikace mobilní číšník. Obsluze šetří čas, čímž můžete snížit i počet zaměstnanců.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard