Co a proč si osvojit pro efektivní nakládání se skladovými zásobami?

Není žádné tajemství, že inventury obecně představují jakési strašáky většiny restauračních zařízení. Moderní restaurační systémy naštěstí umožňují kontrolovat a organizovat každý aspekt skladových zásob. A aby toho nebylo málo, pomáhají udržovat plynulý chod každého skladu, přičemž zároveň přispívají ke zvyšování zisků. Nabízíme vám několik tipů, co a proč si osvojit pro efektivní nakládání se skladovými zásobami.

Monitorujte skladové zásoby

Před dodáním nového zboží nikdy nezapomínejte na monitoring aktuálních skladových zásob. V tomto případě je nejefektivnějším řešením používání inteligentního POS softwaru, který vás bude kdykoliv informovat o současném stavu vašeho skladu. Nestane se tak, že byste objednali něco, čeho máte dostatek. Samozřejmě to platí i naopak: nikdy nezapomenete objednat to, co vám chybí, resp. dochází. S moderním restauračním systémem tak předejdete jakémukoliv plýtvání surovinami, čímž automaticky ušetříte vaše finanční zdroje a zároveň se nedostanete do úzkých, že najednou nemáte něco podstatného.

Zapamatujte si: Rozdíl mezi objednaným a využitým objemem dané položky by měl činit maximálně 5 %. Zatímco z masa se odstraní nežádoucí šlachy a ze zeleniny znehodnocené části, alkohol nebo točené nápoje se mohou občas rozlít. Rozdíl nad 5 % ale naznačuje, že z řad vašeho personálu může docházet k nechtěnému „ulívání“. To vše vám pomůže odhalovat a zároveň držet pod kontrolou software iKelp POS Mobile.

Ukázka: Výpis z rychlé inventury
Ukázka: Výpis z rychlé inventury. Zdroj: iKelp

Každodenní inventura zboží

Zapomeňte na nárazové inventury zboží, vyhledávání jednotlivých položek a stresy z chybějících surovin. Pravidelná „velká“ inventura pověřenými zaměstnanci je samozřejmě vítána – jedna věc je, co je v systému, druhá věc zase vidět na vlastní oči, co se ve skladu nachází, resp. z nějakého důvodu nenachází, přestože by to tam mělo podle evidence být. Obecně vám doporučujeme vsadit hlavně na každodenní inventuru zboží, o kterou se postará právě skladový program na míru šitý restauracím. Díky němu budete mít neustále pod palcem, co a v jakém množství máte aktuálně skladem. Když bude něco docházet, včas to zpozorujete. Nestane se tak, že byste vašim zákazníkům museli sdělit tu nepříjemnou větu: „To bohužel nemáme“.

Náš tip: Při využívání jednotlivých položek se řiďte principem FIFO (z anglického First in, First out). Co to znamená? Nejdříve byste měli zdělávat starší zásoby, teprve potom přistupovat ke spotřebovávání těch novějších. Ukládejte zásoby do regálů rovnou tak, aby byly po ruce od nejstarších po nejnovější. Předejdete tak zbytečnému vyhazování zboží, které podléhá zkáze.Neskladujte zbytečně moc surovin

Pokud jde o efektivní nakládání se skladovými zásobami, přirozeně nejcitlivější položkou jsou suroviny podléhající zkáze. Jednoduše řečeno, když je nestihnete včas zužitkovat, stanou se pro vás ztrátovými. Nejenže tak plýtváte jídlem, ale ještě k tomu zbytečně vyhazujete peníze. Skladujte proto jen tolik surovin, kolik je vaše provozovna schopna reálně v určitém časovém rámci využít. Možná si právě teď myslíte, že „se to snadno řekne“. Opět však zmiňujeme, že vám v tom pomůže skladový program uzpůsobený pro restaurace. Kromě toho vám při plánování nákupu surovin může pomoci přehled, co a v jaké frekvenci u vás zákazníci konzumují. I na základě toho můžete odhadnout předpokládanou spotřebu surovin v dalším období.Věděli jste, že už po několika týdnech používání skladového programu se začnete lépe orientovat v tom, co, v jakém množství a v jakém časovém horizontu se u vás spotřebuje? A nejlepší na tom je, že vše můžete sledovat z mobilního telefonu, dokonce i z pohodlí vašeho obývacího pokoje.

Využívejte sezónní suroviny

Jedním ze způsobů, jak předejít neefektivnímu plýtvání jídlem, je i využívání sezónních surovin. Vyzkoušejte do vašich receptů zakomponovat takové, které jsou v daném období čerstvé, snadno dostupné a není tedy nutné z nich dělat zbytečně velké zásoby. Například během léta můžete obohatit vaše menu o rizoto z čerstvé zeleniny nebo o cuketové těstoviny. Navíc tím, že budete pravidelně zpestřovat vaši nabídku o nová jídla, do vašeho podniku přilákáte další hosty.

Náš tip: Umístěte váš jídelní lístek i na web. Neustále aktualizovanou nabídkou získáte nové zákazníky, čímž navýšíte vaše tržby.

Veďte si přehled o vyhazovaných zásobách

Skvělým tipem, který jistě zefektivní vaše nakládání se skladovými zásobami, je vedení přehledu o vyhazovaných surovinách. Jednoduchým způsobem tak můžete velmi rychle zjistit, že měsíc co měsíc vyhazujete zbytečně velké množství určitých položek. Na základě toho buď snížíte množství objednávaného zboží, nebo můžete dané suroviny nahradit za jiné, které mezi vašimi zákazníky budou žádanější.Stojí za zvážení: Pokud využíváte množstevní slevy, pak jsou přirozeně na místě obavy, že snížením množství objednávaného zboží dojde k navýšení kupní ceny a tím snížení vašich zisků. Pokud ale část surovin pravidelně končí kvůli expiraci tak jako tak v koši, kolik jste vlastně na té lepší ceně za vyšší množství zboží ušetřili? A ušetřili jste vůbec? Někdy se nákup menšího množství za vyšší cenu vyplatí více než nákup velkého množství za cenu nižší.

Základem je program na evidenci skladů

Dá se říct, že přehledy a analýzy jsou nezbytné požadavky na efektivní fungování skladového hospodářství. Právě s těmi dokážou značně pomoci restaurační systémy se skladovým programem, který monitoruje zásoby a zaznamenává jejich tok, přičemž odhalí, které suroviny u vás dochází a kterých je naopak dost. Nemluvě o tom, že pro vás takový skladový program bude představovat nástroj pro každodenní inventuru zboží. Navíc ji můžete provádět prakticky kdykoliv a odkudkoliv přes váš chytrý telefon  – klidně i z dovolené na pláži. Vaše zásoby tak budete mít neustále pod kontrolou.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard