Internet bez výpadků - překvapivě jednoduché a levné řešení

Používání aplikací ve formě online služeb přináší mnohé výhody, které vám lokálně nainstalovaný softvér nikdy neposkytne:

 • bezpečnost a dostupnost údajů odkudkoliv a z kteréhokoliv zařízení (mobil, tablet, notebook, PC)
 • propojení s webem, sociálními sítěmi a různými jinými online službami (například zveřejnění menu na Facebooku)
 • online služby pro vaše zákazníky (objednávání, hodnocení obsluhy, platby)
 • rychlé a jednoduché používání (odpadává složitá instalace)

Umíte si například představit, že by neexistoval internetbanking a pokaždé byste museli jít do banky a ručně vypisovat platební příkazy?

To je sice pěkné, ale co když mi vypadne internet?

Mnoho podnikatelů obětuje všechny výše popsané výhody online služeb jen proto, že se obává výpadku internetu. Tato obava přitom vychází z nevědomosti nebo z předcházejících negativních zkušeností. Řešení je přitom úplně jednoduché. A budete překvapení, že vůbec není drahé. IT technologie se vyvíjejí neuvěřitelnou rychlostí. To co bylo před pár lety nepředstavitelné, se dnes stává běžnou praxí.

Řešení je jednoduché: Použijte internet, který nevypadává

Většina provozů má k dispozici aspoň jeden z těchto typů "pevného internetu":

 • Optický internet
 • "káblovka"
 • DSL
 • Lokální menší poskytovatel

Všechny tyto typy pevného internetu mají jedno společné. Jejich ukončení je zabezpečené, nebo ho umíme zabezpečit pomocí Ethernet-u (laicky řečeno "síťovým káblem"). Takový internet je ve většině případů stabilní a vůbec nevypadává. Mnohé průzkumy a statistiky dokonce nasvědčují, že s vyšší pravděpodobností vypadne elektrická energie nebo vám prostoje způsobí jiné provozní problémy. Ale jak se říká: Co když přece?

Řešením je malá škatulka, která kombinuje dvě internetové připojení najednou: pevný internet a mobilní internet 3G/4G.

Zapojenie pevného a mobilného internetu

Pokud vám vypadne pevný internet, automaticky se začne využívat ten mobilní. Váš provoz tak získá superstabilní internetové připojení, které jednoduše nevypadává. Obsuha v provozu si tak může vykonávat svou práci, zařízení a aplikace fungují tak, jak mají a vy se nemusíte trápit žádnými výpadky internetu.

Mýty a fakta o mobilním internetu - doba se změnila

Ano, doba se změnila. Mobilní internet je dnes svými parametry srovnatelný s DSL, optickým a i káblovým internetem. Samozřejmě nesrovnáváme maximální dosáhnutelné rychlosti, ale 3G a 4G internet s rychlostmi více než 10/10mbit jsou absolutně dostačující pro většinu i náročnějších aplikací.

Taktéž se nenechejte oklamat svým smartphonem, že máte v provozu slabý signál. 3G/4G router disponuje dvěmi vysokovýkonnými anténami, které jsou na tom se svou velikostí a schopností zpracovat signál mnohem lépe než "maličká" anténa smartphonu. Ta je ještě častokrát stíněná kovovými částmi mobilu a jeho elektronikou. Se zařízením D-Link DWR-921 máme bohaté zkušenosti, běžně ho nasazujeme našim zákazníkům a používáme ho i my sami - například na výstavách, kde jsou haly z kovových a betonových konstrukcí - tam, kde mají jiní problém přečíst si zprávu na Facebooku, my se díváme na online video na YouTube.

Máte provoz uvnitř budovy nebo v podzemí? Žádný problém, stále máte možnost připojení externí antény. Pravděpodobně existují oblasti České republiky, kde je skutečně problém s jakýmkoliv internetem. Ale dejme si ruku na srdce, kolik provozů se nachází na odlehlých místech a kolik v hustě osídlených a modernizovaných městech?

Mobilní internet a externí antény – ověřené praxí

Existují provozovny, kde mobilní internet je jedinou alternativou připojení. Díky našim dlouholetým zkušenostem víme, že na místech, kde je slabý nebo nestabilní signál, nebo kde internet dosahuje nízké přenosové rychlosti, ve většině případů tento problém vyřeší externí anténa.

Co na to budete potřebovat:

 • ověřte si, zda v dané lokalitě nabízí mobilní operátoři LTE / 4G internet
 • zabezpečte si u operátora příslušný datový program
 • 3G/4G router s odnímatelnou anténou (někteří operátoři nabízí takové zařízení přímo k paušálu)
 • externí anténa (ideální je, když je součástí i dostatečně dlouhý kabel) a pozor na správné konektory
 • prodlužovací kabel mezi routerem a anténou, když je to potřebné

Toto jsou routery, se kterýma máme dobré zkušenosti:

Námi doporučené 3G/4G routery mají už sami o sobě výkonnější antény v porovnání například s běžným mobilním telefonem. Pokud máte zařízení v interiéru a anténu potřebujete umístit z vnější strany budovy, doporučujeme použít antény vhodné na tento účel. Dobré praktické zkušenosti máme například s anténou s konektorem SMA, vhodnou pro námi doporučené routery: http://www.ebay.com/itm/GPRS-GSM-4G-LTE-35dBi-791-2690MHz-Senal-antena-SMA-macho-enchufe-2M-Cable-E5B7-/263088573576. Dobrou zkušenost máme aj s touto anténou: http://www.ebay.com/itm/LTE-TS9-Antenna-Booster-Amplifier-Signal-28dBi-para-4G-3G-Mobile-Router-BI620/282443453899.

A co prodlužovací kabel? Dobré praktické zkušenosti máme s tímto modelem: http://www.ebay.com/itm/Top-6M-WiFi-WAN-Router-Wi-Fi-Antenna-Extension-Cable-RP-SMA-for-Wifi-Connector/262793423137. Kabel je dostupný v délce až 10 metrů a můžete jej použít i na WiFi, když je například router/AP nevhodně umístěn a samotnou anténu potřebujete umístit jinde, aby byl dobrý WiFi signál (například na terasu).

S oběma kombinacemi máme zkušenosti – i s externí anténou i s prodlužovacím kabelem. Prokazatelně zlepšili rychlost i stabilitu mobilního internetového připojení.

Rady na závěr:

 • anténa musí být označená jako LTE / 4G
 • prověřte si správnost konektorů na routeru, prodlužovacím kabelu i anténě (nejčastěji SMA ale mohou být i BI620, popřípadě jiné)
 • ujistěte se, že 3G/4G router, který kupujete má vůbec výstup na externí anténu

Kolik mě to bude stát?

Toto elegantní řešení je překvapivě levné:

 • Jednorázová investice do zařízení, přibližně 2400 Kč bez DPH*, doporučujeme D-Link DWR-921, se kterým máme dobré zkušenosti
 • Mobilní internet na úrovni pár stovek Kč měsíčně, nebo pár desítek Centů denně, pokud ho využijete

Toto jsou investice, které nepoloží na lopatky žádného podnikatele. A rozhodně stojí za to, aby jste mohli využívat výhody online aplikací.

*Jedná se o orientační cenu, zjisťovanou dne 18.7.2017.

Pokud selže Plán "B", mám i Plán "C"?

Například uživatelé restauračního systému iKelp POS Mobile se často ptají: Když mi vypadne internet i elektrická energie a v restauraci mám desítky hostů, jak vím, kteří mají kolik zaplatit?

Na to máme Plán "C":

 • iKelp POS Mobile si můžete spustit na jakémkoliv smartphonu. Dnes ho má každý i s mobilním internetem. Informace o otevřených účtech tak máte neustále k dispozici a můžete je i uzavírat.

Tak jak? Ještě stále máte obavy z vypadávajícího internetu? Ještě stále se chcete nesmyslně vzdávat výhod online aplikací?

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard