Jak si otevřít restauraci bez toho, abyste museli hned opustit svoji aktuální práci?

Jsou lidé, které práce v korporaci ubíjí. Ale nejsou šťastni ani v menších firmách. Přitom vůbec nejde o lidi, pro které by byla lenost, neserióznost či nezodpovědnost používanou pracovní metodou. Jednoduše tito lidé v hloubce duše cítí, že nebyli zrozeni, aby pracovali pro někoho jiného.

Ani vy nejste zrozený k tomu, abyste byl celý život zaměstnancem? Dřímá ve vás podnikatelský duch? Cítíte, že pracovat sám na sebe je tou cestou, jak být šťastný navzdory tomu, kolik nervů a stresu vás to bude stát? Ale zároveň máte strach. Strach, jestli si vyděláte dost, abyste zaplatili všechny účty a ještě vám zbylo na živobytí.

Bojíte se, že váš podnikatelský sen zůstane navždy jen snem? Nezoufejte. Začít podnikat můžete i při práci. A jestli je vaším snem otevření restaurace, tak jste na správném místě, protože v následujících řádcích si povíme, jak otevřít restauraci bez toho, abyste museli okamžitě opustit svou práci.

otevrena-restaurace-dvere-tabulka-sklo-svetla

Je třeba mít jasný koncept

Pokud přemýšlíte o otevření restaurace, měli byste mít jasno v tom, co vlastně chcete. Chcete nabízet českou kuchyni, nebo nějakou jinou? Bude vaše restaurace zaměřená na meníčka, nebo ne? Anebo chcete nabízet spíš fast food? Budete schopni také rozvážky jídla? Jednoduše dřív, než začnete plánovat a vytvářet podnikatelský záměr, měli byste mít jasný koncept, o jaký typ restaurace půjde.

POZOR: Nejhorší volbou je nabízet od každého trochu. Proto je třeba se odlišit a být specifický.

Neměla by chybět analýza trhu

S výběrem konceptu restaurace by měla jít ruku v ruce i analýza trhu. Tu si dokážete udělat i při vašem aktuálním zaměstnání. Při analýze berte do úvahy složení obyvatelstva v dané lokalitě a jeho stravovací návyky. Byla by hloupost otevřít ve vámi zvolené lokalitě restauraci, kde byste nabízeli například pizzu a italskou kuchyni a přitom by tam už fungovalo několik restaurací tohoto typu. Naopak, když vám z analýzy vyplynulo, že ve vámi vybrané lokalitě chybí restaurace s domácí kuchyní, máte dobrý tip na vhodný koncept. Je vaše místo podnikání na sídlišti, kde se během dne zdržuje jen minimum lidí, protože jsou v práci? Pak zřejmě nebude nejlepší volbou orientace na meníčka. Pomocí analýzy najdete „díru“ na trhu.

Bez dobrého podnikatelského plánu to nepůjde

Zvolený koncept a provedená analýza nestačí. K úspěšnému otevření restaurace je nesmírně důležitý i podnikatelský plán. V něm byste měli počítat se vším. Od počtu zaměstnanců, možnosti provozování restaurace, nákladů na zařízení restaurace, provozních nákladů až po cenovou kalkulaci, odhadovanou měsíční tržbu a zisk a celkovou návratnost investice. Do úvahy byste měli vzít i ty nejmenší detaily, aby vás po otevření restaurace nic nezaskočilo a nepříjemně nepřekvapilo.

TIP: Podnikatelský plán si můžete připravovat po večerech doma. Nepočítejte však s tím, že ho vymyslíte za jeden den. Trpělivost přináší růže, ale i růže potřebují jistý čas, než rozkvetou.

notebook-dreveny-stul-zapisnik-diar-salek-kava-telefon-okno

Možnosti otevření restaurace

V podnikatelském plánu nesmí chybět ani to, jakou formou si představujete otevření restaurace. Na výběr máte v podstatě tři možnosti: frančízu, odkoupení už existující restaurace nebo založení úplně nové. První dvě možnosti se považují za riskantní, protože investujete do něčeho, co už sice znáte, ale u nás v oblasti gastronomie těch frančíz není až tolik a na odkoupení je jen málo restaurací, které fungují. Většinou jsou na prodej jen ty nefungující, které majitelé prodávají následovně: „Prodám zaběhnutou restauraci z osobních a rodinných důvodů.“ A i když je otevření úplně nové restaurace větší výzvou, v konečném důsledku je to lepší volba.

TIP: Projděte se po svém okolí a udělejte si průzkum fungujících a nefungujících podniků. Určitě dovedete zjistit, jaký je důvod u nefungujících, a naopak, co je tajemstvím těch fungujících.

Odkud na to vzít

Protože je otevření restaurace finančně náročnější investicí, samotné úspory často nestačí a je třeba to řešit i nějakým úvěrem. Všeobecně se doporučuje při investování do čehokoli řídit se pravidlem 50 : 50. To znamená, že polovinu investice by měly tvořit peníze z úspor a polovina by měla být financována úvěrem. A právě zde mají výhodu ti, kteří plánují otevření restaurace bez toho, aby odešli hned z práce. Výhoda spočívá v tom, že dokážou splácet úvěr z výplaty a chod restaurace tak není v ohrožení ani když se první měsíce ocitnete v červených číslech. Právě první měsíce bývají nejtěžším obdobím.

Podnikání v restauračních službách je náročné a vyžaduje dostatek pevných nervů, času a v začátcích i financí. I proto je dobře, jestliže přitom zpočátku máte příjem ze zaměstnání. Ale na dvou židlích se sedět nedá, určitě ne dlouhodobě. Proto je třeba časem opustit práci a věnovat se jen chodu restaurace.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard