SERIÁL Inspirativní koncepty provozů: Street food na kolech

Street food už nepředstavuje jen výdejní okénko s hot dogy s kečupem na nádraží. Nezdravě vnímaný fast food postupně nahrazují koncepty zvané Fast good, kde je jídlo sice nabízené na ulici, ale jeho přípravě jsou věnovány desítky hodin práce. Představujeme slovenské a české food trucky a jejich vyšperkovaná jídla, ze kterých vám spadne čelist.

Pod pojmem food truck je možné si představit pojízdnou prodejnu rychlého občerstvení V podstatě jde osobní či nákladní auto, dodávku, přívěs, kolo nebo jiný dopravní prostředek přizpůsobený k vydávání jídla na ulici. Jde o skvělý business koncept pro podnikatele, kteří milují jídlo, chtějí být blíž k zákazníkovi, ale zároveň nemají finační prostředky na otevření nákladné restaurace.

Jestli máte pocit, že rychlé občerstvení nemůže být kvalitní, vězte, že v Singapuru dostal starší pán za smažené kuře ve stánku na nádraží Michelinskou hvězdu. My vám představujeme hvězdy české a slovenské food truck scény.

Trhané maso připravené v hasičském autě

Vypadá to tak, že ani v roce 2019 éra burgrů nepolevuje. Neustále přibývají nové koncepty s čím dál sofistikovanějšími kombinacemi. Za nástupce mletého masa v housce je možné považovat trhané maso v žemli připravené na mnoho způsobů. Jestli vyzkoušíte brněnský fenomén Bucheck s asijským bůčkem a koriandrem z přívěsu, pražský Fire Food Foodtruck v hasičském autě nebo bratislavský truck Polní kuchyně se skvělým kachním burgrem, z výsledku zklamaní určitě nebudete.

dodavka-auto-food-truck-hamburger-street-food-restaurace-na-kolech-fire-food-truck
Zdroj: Facebook Fire Food Truck

Tex-mex z obrovského náklaďáku

Nachos, tortilly, tacos a k nim čerstvé omáčky, hodně sýru a neodmyslitelné chilli papričky. To je Mexiko v tom nejlepším světle. Zapomeňte na tradičně tmavé mexické restaurace. Jestli někdy narazíte na kluky z Burrito Fellas na bratislavských gastroakcích, vyzkoušejte jejich burrito a quesadillu. A v Brně slovenská partička Roburrito také podává vyhlášené tex-mex porce.

roburrito-food-truck-dodavka-auto-jidlo-muzi-restaurace-prodej-z-ulice-ulice-chodnik-stromy
Zdroj: Facebook Roburrito Foodtruck

Zdravější fast food na kolech

Food trucky jsou alternativou i pro ty, kteří si dávají pozor na „figuru“. Veganské, bezlepkové či vegetariánské koncepty najdete také na tradičních festivalech. Gluten Freaks například brázdí Slovensko se svojí nabídkou pro celiatiky. A ano, opět v Brně narazíte na unikátní koncept Eggo Truck, kde dostanete místo masa jídla založená na poctivých vajíčkách z retrocitroënu.

eggo-truck-brno-food-truck-dodavka-auto-jidlo-muzi-restaurace-prodej-z-ulice-ulice-chodnik-budovy
Zdroj: Facebook Eggo Truck Brno

Několik drobečků inspirace na závěr

Food truck je skvělou alternativou kamenné provozovny pro kreativní lidi, kteří mají rádi aktivní život. Samotný koncept provozu na kolech můžete postavit na tom, že v okolí auta umístíte pojízdný bar s pohodlným sezením. Možná se vám začne dařit tak, že si otevřete vlastní kavárnu – jak tomu bylo v případě trucku Coco Van ve stylu Boho, kde záleží na každém detailu.

Cocovan-cocovanka-food-truck-dodavka-auto-jidlo-restaurace-ulice-chodnik-horacke-divadlo-macrame-kytara-kolo

Zdroj: Facebook Cocovan & Cocovanka

Jestli jste přesvědčení, že vaše těsto na pizzu je to nejlepší, klidně ho můžete péct v pojízdné peci na otevřeném ohni. Tento trend v současnosti razí hlavně polské food trucky na místech, kde je scéna víc než živá, a v Krakově stojí na každém rohu.

Také vám nic nebrání v tom, abyste prodávali burgry ze žlutého amerického školního autobusu, ve kterém si jídlo i vychutnáte.

Možností a kombinací je opravdu hodně. Stačí najít správný nápad, správné lidi a dostatečně velké auto. Bude to jízda, a to doslova!

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard