Vybíráte registrační pokladnu a pokladní systém pro vaši provozovnu?

Plánujete otevření restaurace, kavárny nebo jiného gastro podniku? V tom případě vás nemine výběr vhodné pokladny, resp. vhodného pokladního systému. Máte v podstatě 3 možnosti, které jsme pro vás stručně a přehledně sepsali do následujících řádků.

Pokladna vs. pokladní systém

Pro někoho jedno a totéž... Rozdíl je ale markantní. Zatímco pokladna je fyzické zařízení sloužící k evidenci tržeb, pokladní systém představuje podstatně komplexnější sestavu hardwaru a aplikace.

Klasická registrační pokladna

Spolehlivé zařízení, které sice „ničím neurazí“, ale zároveň ani „ničím nenadchne“. Jedná se o klasickou kasu, která standardně disponuje silikonovými tlačítky, jednoduchým displejem a tiskárnou. Nečekejte od ní ale žádné zázraky. Zvládnete s ní akorát tak zaevidovat tržby a vystavit účtenku – tím to končí.

Z výše zmíněného nám tedy jasně vyplývá, že pravděpodobně nepůjde o úplně nejvhodnější volbu do gastro provozoven. Klasické registrační pokladny se více hodí do malých prodejen, například potravin nebo večerek, případně do obchodů, kde hrozí riziko manipulace špinavýma či mokrýma rukama. Do takových zhoršených podmínek je přímo předurčuje odolná konstrukce spolu se stejně odolnými tlačítky.

Na druhé straně, proti gustu žádný dišputát. Možná si při otevírání malého zařízení říkáte, že nic víc ani nepotřebujete. Myslete ale na to, že postupem času (jak se budete rozvíjet) jistě uvítáte všestrannější řešení. Nebude proto logičtější hned sáhnout po ničem vhodnějším? V konečném důsledku vám to do budoucna ušetří náklady spojené se změnou pokladny.

Všestrannější POS pokladna

POS pokladna je v porovnání s klasickou registrační pokladnou již o něco silnější kalibr. Investice bude sice vyšší, ale zvládnete ní nejen evidovat tržby a vystavovat účtenky, ale například i nastavovat věrnostní systémy a slevy. Nemluvě o tom, že komunikace s počítačem je mnohem rychlejší než u klasických registračních pokladen. Můžete si ji představit jako větší zařízení s velkým displejem, který nebývá součástí výše zmíněných registračních pokladen. Její výhodou je také jednoduchý servis a v případě potřeby možnost doprogramování přídavných funkcí.

Je vhodná do restaurací, kaváren a jiných gastro provozoven? Nemůžeme říci, že ne. Věříme, že do nově otevřené provozovny by byla více než dostačující. Opět ale platí to, co jsme zmiňovali o něco výše. Bude vám stačit i za jeden nebo dva roky? Nebudete hledat něco ještě komplexnějšího? Vzhledem k tomu si tento typ pokladen dokážeme představit spíše v nějakých elektro obchodech, případně v jiných prodejnách, které se specializují na určité druhy zboží.

Vsaďte na komplexní POS systém

Možná se vám to při otevírání gastro podniku bude zdát jako zbytečně komplexní řešení, ale věřte nám, neprohloupíte. Nesporné výhody POS systému si uvědomíte již v prvních chvílích jeho používání. V zásadě jde o sestavu hardwaru a aplikace. POS systém si tedy můžete představit jako program nainstalovaný do počítače, tabletu či telefonu.

Rozdíl ve srovnání s pokladnami? Zatímco POS pokladna představuje jedno zařízení s velkým displejem, POS systém je program, který může běžet na kterémkoli zařízení, přičemž zastřešuje nejen všechny funkce klasické či POS pokladny, ale je navázán i na skladové hospodářství. Údaje přitom nemusí být limitované na jedno zařízení (na pokladnu), ale mohou se nacházet v online cloudovém prostředí. Máte k nim tak přístup prakticky z jakéhokoli kouta světa. Jediné, co potřebujete ke kontrole vašeho podniku (klidně i z pláže u moře), je vhodné zařízení s přístupem na internet.

Pojďme ale k věci – co všechno s takovým komplexním POS systémem dokážete? Samozřejmostí je evidence tržeb a tisk účtenek. S mobilní tiskárnou obsluha může dokonce tisknout účtenky přímo u stolu. Nemluvě o tom, že díky funkci inteligentních stolů, která je součástí našeho iKelp POS Mobile, si zákazníci mohou vyžádat účtenku na jedno kliknutí, nebo dokonce zaplatit online. Efektivně se tak šetří čas personálu i hostů, což přirozeně přispívá ke zvyšování obrátkovosti jednotlivých stolů – a tedy i k navyšování tržeb.

S cloudovým POS systémem máte také pohodlný přístup k vašim skladovým zásobám. A aby toho nebylo málo, můžete si užívat i tvorbu různých věrnostních systémů nebo slev. Zásluhou toho si dokážete nejen udržet stálé zákazníky, ale i přilákat ty nové. No a jako bonus můžete nabízet vaše pochutiny na webu a zastřešovat online objednávání nebo spolupracovat s různými rozvozovými a objednávkovými portály.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard