Zužitkujte odpad vyprodukovaný ve vaší provozovně

Témata jako udržitelnost, recyklace, kompostování nebo ochrana životního prostředí jsou v současnosti celosvětově aktivně diskutované a dotýkají se i gastroprovozů. Velmi úzce s nimi souvisí odpad, který v nich bývá vyprodukovaný.

Většinou se o něj starají specializované odpadové firmy, které ho v dohodnutých intervalech svážejí, přepravují, zhodnocují a zneškodňují. Děje se tak z důvodu, že podniky mají zakáz míchat biologicky rozložitelný kuchyňský odpad s komunálním. Majitelé a provozní restauračních zařízení jsou také povinní vést odpadovou evidenci. Některé kavárny, restaurace či bary si ale dokážou s vlastním odpadem poradit po svém. Věřte nebo ne, dokážete to i vy.

Způsoby, jak zužitkovat odpad

Zužitkování odpadu v restauračních zařízeních je rozšířené především v zahraničí, obyčejně ve vybraných podnicích. Protože to není povinností, jde o aktivitu, která musí být iniciovaná přímo kavárnou nebo restaurací. Avšak podobné postupy, o kterých se dočtete v následujících řádcích, můžete najít už i na Slovensku a v Česku:

Recyklace a kompostování

Jednou z najčastějších forem zužitkování odpadu je recyklace a kompostování. Recyklovaný odpad můžete použít například jako palivo. Kompostovaný biologicky rozložitelný odpad zase jako hnojivo. Druhou možnost uvítají především ty podniky, které si pěstují vlastní ovoce a zeleninu.

INSPIRACE: V Melbourne najdete kavárnu, která neprodukuje odpad a svým zákazníkům poskytuje sezení u stolů z recyklovaného plastu.

kavarna-melbourne-cisnik-pos-system-pokladni-system-dreveny-regal-okno-zakaznici
Foto: Kavárna v Melbourne
Zdroj: we-heart.com

Fantazii sa meze nekladou

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak by se dali dále zužitkovat zbytky, které vám zůstanou při přípravě jídla? Dohodněte se se svými kuchaři, aby vymysleli recepty na jídla z „odpadních potravin“, dokud jsou ještě čerstvé. Donuťte je ke kreativnímu myšlení. Vždyť fantazii se meze nekladou.

INSPIRACE: V Helsinkách se nachází ekologická restaurace Loop, ve které je jídlo připravené z nechtěných potravin ze supermarketů. Protože nikdy neví, jaké suroviny dostanou, kuchaři musí improvizovat a jídelní lístek se tak neustále mění.

Nevyhazujte kávovou sedlinu

Kávová sedlina je oblíbeným odpadním materiálem nejen v kosmetice, ale i v domácím zemědělství. Po usušení se přidává do zeminy a slouží jako výborné hnojivo, které určitě potěší i květiny ve vašem podniku.

INSPIRACE: Kvalitně připravená hlíva ustřičná patří mezi oblíbené kulinářské pochoutky. Na její vypěstování nasbírejte vědro kávové sedliny, promíchejte se semínky a zalívejte tak, aby nikdy nevyschla.

 

filtr-kava-kavova-sedlina-sklenice


Používejte aplikace

Zužitkovat nadbytečné jídlo a zabránit tak zbytečnému plýtvání dokážete i pomocí nových technologií. Představte si, že byste mohli na internetu a na sociálních sítích nabízet lidem porce, které jste neprodali.

INSPIRACE: Na Slovensku i v Čechách existuje aplikace Nesnězeno, prostřednictvím které mohou restaurace lidem nadbytečné porce nabízet za zvýhodněnou cenu.

Způsoby, jak produkovat méně odpadu

Doteď jsme se zmiňovali výlučně o způsobech zužitkování odpadu v restauračních zařízeních. Ale existují i možnosti, jak zamezit jeho produkci. Vybrali jsme pro vás dvě, které hravě zvládnete i ve svém podniku:

Nepoužívejte jednorázové plasty

O tom, že od roku 2021 by mělo být zakázané používání jednorázových plastů, což se dotkne i kaváren a restaurací, jsme vás informovali v minulém článku. V každém případě omezením používání jednorázových plastů dokážete rapidně snížit produkci odpadu ve svém podniku.

INSPIRACE: Nahraďte plastové slámky kovovými, papírovými nebo jinými přírodními tak, jak se to začíná praktikovat po celém světě.

 

pohar-drink-napoj-caje-bar-pult-kovova-slamka-led

Nakupujte bez obalů

Omezit produkci odpadu v kavárně či restauraci je možné i výběrem správných dodavatelů. Právě ze zboží totiž zůstává množství plastových obalů nebo kartonů. Řešením mohou být menší nebo lokální dodavatelé potravin.

INSPIRACE: Výše uvedená kavárna v Melbourne nakupuje mléko od farmáře ve vratných ocelových nádržích. Zelenina a ovoce jí bývá doručována v plastových přepravkách, které se používají opakovaně.

Dlouhodobý trend

Ochrana životního prostředí není jen jakousi sezonní záležitostí. Právě naopak, i v důsledku vysoké produkce odpadu z restauračních zařízeních se toto téma stává dlouhodobým trendem.

Tím, že uplatníte ve svém podniku způsoby, jak zužitkovat odpad, resp. jak ho vyprodukovat méně, přispějete nejen k šetření životního prostředí. Produkcí vlastního hnojiva nebo odevzdáním menšího množství odpadu specializovaným firmám dokážete snížit náklady na provoz vašeho zařízení. Na druhé straně prodejem potravin, které byste jinak vyhodili, si zase zvýšíte tržby. Volba je jen na vás.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard