Co vám může přinést akce Happy Hour a jak na ni?

Možností, jak přilákat zákazníky do provozovny, je opravdu mnoho. Jednou z oblíbených je tzv. Happy Hour, v překladu šťastná hodina, během které mají vaši hosté příležitost něco zkonzumovat za zvýhodněnou cenu. Pokud se vám ji podaří dobře zorganizovat, zákazníci si u vás odpočinou u zlevněných položek a potěší vás slušnou útratou, tedy dobrým ziskem pro váš podnik. Jak na akci Happy Hour, aby vám přinesla užitek?

Co je Happy Hour?

Jednoduše řečeno, Happy Hour je slevová akce naplánovaná na hodinu, kdy bývá váš podnik nejméně vytížen.

Obvykle jde o odpoledne, kdy jsou všichni už dávno po obědě, ale ještě nevyrazili do ulic na večerní akce. Happy Hour ale můžete dělat prakticky kdykoliv – ať už ráno, v poledne, večer, nebo v noci. Záleží jen a jen na typu podniku, který provozujete.

Zapamatujte si: Během Happy Hour nabízíte hostům vybrané položky z vaší nabídky za zvýhodněnou cenu. „Šťastná hodina“ ale nemusí mít jen podobu slevy například 20 % na některé nápoje, snacky či jídla. Během zvýhodněné hodinky můžete vašim hostům poskytovat například akci 2+1 zdarma nebo 1+1 za polovinu. Možností máte opravdu nespočet.

4 důvody, proč je Happy Hour nejlepší slevou dne

Z pohledu vašich zákazníků je to jednoznačné – dostanou přece produkt za lepší cenu. Ale co z toho bude mít podnik?

1. Vyšší návštěvnost a početnější prodeje

Nejpádnějším důvodem, proč je Happy Hour jednoduše nejlepší slevou dne, je, že jde skutečně o skvělý byznys. Lákadlo výhodnější ceny k vám totiž přivede zákazníky i v době, kdy váš podnik nebývá až tak vytížený.

Například: Když víte, že v sobotu přibližně od sedmé hodiny večer se u vás začínají výrazněji prodávat míchané nápoje, nastavte si Happy Hour již na pátou nebo šestou hodinu. Zákazníci se přizpůsobí a začnou chodit dřív. Nenechají si přece ujít své oblíbené drinky za zvýhodněnou cenu. A pozor – to, že přijdou dříve, neznamená, že i odejdou dříve. Když si je dobře naladíte a budou se u vás cítit příjemně, možná zůstanou až do „zavíračky“. Taková zvýšená návštěvnost v méně vytížených hodinách vám tak může zajistit početnější prodeje až do pozdních večerních hodin.2. Možnost k dalšímu prodeji

Další důvod, proč může být Happy Hour přínosem pro váš podnik, spočívá v příležitostech k dalšímu prodeji. Jinými slovy to, že k vám dostanete zákazníky na zlevněné produkty, neznamená, že u nich zůstanou během celého setrvání ve vaší provozovně.

Například: Upravte si cenotvorbu tak, aby pro vás nebyl prodej zlevněných produktů během Happy Hour ztrátový. Nižší marže můžete dohnat například nabízením jiných položek s vyšší marží.

3. Získávání nových zákazníků

Neberte Happy Hour jako jednorázovou akci, případně „pravidelnou akci“, která u vás začíná tak a končí tak. Berte to, jako by u vás Happy Hour nekončila nikdy. Z dlouhodobého hlediska totiž představuje skvělý nástroj pro přilákání nových, zvědavých hostů.

Například: Představte si, že máte stálé zákazníky, kteří řeknou o vašich akcích svým známým. Ti vás ze zvědavosti navštíví. Udělejte na ně dobrý dojem a získáte tak další hosty, kteří se k vám budou opětovně vracet. Berte proto Happy Hour zčásti jako „konkurz na nové zákazníky“.

4. Top promo nástroj

Vámi organizovaná Happy Hour nesmí zůstat bez povšimnutí! Lidé o ní prostě musí vědět. Prezentujte ji jako výjimečnou událost plnou výhod. Rozhoďte echo na sociálních sítích. Když se s pomocí Happy Hour dostanete do povědomí širší veřejnosti, uděláte z této „nevinné“ akce vynikající promo nástroj.

Například: Organizujte Happy Hour ruku v ruce s dalším doprovodným programem. Zvýšíte tak pravděpodobnost, že se u vás zákazníci zdrží déle. Více o tomto tématu si povíme v části Nabídněte hostům doprovodný program.6 tipů, jak naplánovat a zorganizovat úspěšnou Happy Hour

Zatímco pro vás Happy Hour představuje skvělý promo nástroj pro zvyšování návštěvnosti, uskutečňování dalších prodejů a získávání nových zákazníků, pro vaše hosty je to skvělá příležitost, jak si vychutnat jejich oblíbené drinky a jídla za lepší cenu. Nicméně, pozor! Pro zákazníky není Happy Hour jen vidina nižších cen. Od „šťastné hodinky“ očekávají o něco více – například příjemný zážitek, zábavu a odpočinek. Jak tedy naplánovat a zorganizovat takovou událost?

1. Poznejte vaše zákazníky

Než se pustíte do snižování cen a tvorby akcí, udělejte si důkladnou analýzu prodejů během jednotlivých dnů a jejich časových úseků. Pomůže vám v tom například vhodný POS systém. Pokud například zjistíte, že se u vás v pátek večer prodává více vína než piva, naplánujte v rámci Happy Hour zvýhodněnou cenu na vína. A naopak, pokud k vám během dne chodí stálí štamgasti na pivo, vyčleňte jim nějakou tu hodinku, kdy si ho u vás budou moci vychutnat za lepší cenu. A místo jednoho si možná dají rovnou dvě.

2. Experimentujte a zkuste to vícekrát

Obecně jsou Happy Hours nejčastěji organizovány odpoledne, kdy podniky nejsou příliš vytížené. S trochou experimentování a testování různých časů ale můžete uspořádat Happy Hour prakticky kdykoliv. Například pozdě večer, než začnou místní diskotéky, můžete přilákat mladé vysokoškolské studenty k vybraným nápojům za zlevněnou cenu.

3. Modifikujte nabídku zlevněného

Jak jsme již naznačili o něco výš, Happy Hour může mít různé formy. Proto přidáváme některé konkrétní příklady:

  • sleva X % na vybrané položky z vaší nabídky,
  • akce 1+1 na vybrané položky z vaší nabídky,
  • akce 1+1 za polovinu na vybrané položky z vaší nabídky,
  • kombo nabídka nápoj+jídlo/snack za zvýhodněnou cenu,
  • kombo nabídka nápoj zdarma k vybraným jídlům/snackům.

A v podobném duchu bychom mohli pokračovat. Vezměte to stejně jako inspiraci, kterou můžete libovolně upravit. A dejte si pozor, nevěšte hlavu po případném selhání. To, že se vám neosvědčí jeden způsob, neznamená, že nebudete slavit úspěch s jiným. Proto zkoušejte, zkoušejte a zkoušejte.

4. Dělejte Happy Hour tematicky

Happy Hour se může velmi dobře spojit s různými tématy. Například „Karibská Happy Hour“, během které budete prodávat všechny rumy z vaší nabídky za zlevněnou cenu. A co takhle „Burgerové pondělí“, kde hlavními představiteli vašich Happy Hours budou právě burgery. Mimochodem, všimli jste si? V názvu můžete snadno propagovat „Šťastnou hodinu“ i bez toho, aby Happy Hour figurovala v názvu. V tomto případě se fantazii meze opravdu nekladou.5. Zaškolte personál

Základním předpokladem pro úspěšnou Happy Hour je vyškolený personál, který bude přesně vědět, co očekáváte od vaší „šťastné hodiny“. Chcete prodat co nejvíce zlevněných položek? Je vaším cílem prodat více dalších položek? Nebo si chcete hosty držet co nejdéle? Existuje mnoho způsobů, jak zacílit, měřit a vyhodnotit šťastnou hodinu. Abyste ale měli co analyzovat, budete potřebovat dobře připravený personál .

6. Nabídněte hostům doprovodný program

Na závěr se dostáváme k jedné z hlavních myšlenek Happy Hour. Opravdu úspěšná „šťastná hodina“ by měla být doprovázena vhodně vybraným doprovodným programem, který zajistí, že se vaši zákazníci nerozutečou hned po jejím skončení. Například v rámci výše uvedené „Karibské Happy Hour“ můžete pozvat tematického DJ. Ve večerních hodinách nastavte Happy Hour od osmi do devíti hodin, zatímco DJ bude hosty bavit až do půlnoci. A kdo by odešel v tom nejlepším? Nebo co třeba vědomostní kvíz uprostřed týdne? Například ve středu v kolem sedmé hodiny večer to pravděpodobně netrhá ve švech, že? Pokuste se tedy uspořádat Happy Hour na míchané nápoje od šesti do sedmi a udělat vědomostní kvíz od sedmi do devíti. I v tomto případě máte každopádně možností nespočet.

Rada na závěr: Dejte si pozor na účetnictví

Předpokládáme, že se vám už v hlavě honí různé způsoby, jak plánovat a organizovat Happy Hour. A to je určitě dobře. Věříme, že to můžete tematicky přizpůsobit svému podnikání. Buďte však opatrní ohledně účetnictví. Pokud je váš personál zvyknutý celý týden účtovat míchaný nápoj za 149 Kč, je snadné během vytížené Happy Hour zapomenout a jednoduše účtovat cenu bez slevy. A asi je zbytečné vás upozorňovat, že někteří zákazníci nemusí mít pro tyto nešťastné omyly pochopení. Je proto nejlepší vyvarovat se podobných chyb. Ale jak toho dosáhnout?

V ideálním případě s POS systémem, do kterého si vaši Happy Hour nastavíte. A během akce, například v sobotu večer od sedmi do osmi, váš systém automaticky účtuje vybrané položky za zlevněné ceny. Obsluha tak nemusí vůbec nic řešit. Naopak, celý personál se může zaměřit na zákazníky a další prodej.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard