Neházejte zákazníkům klacky pod nohy, když si u vás chtějí objednat

Říká se, že člověk se učí na vlastních chybách. Občas je proto nutné sundat si růžové brýle a podívat se na své případné přešlapy a nedostatky střízlivě. Výjimkou není v tomto případě ani podnikání v gastro průmyslu. Může se vám sice dařit, ale co by se stalo, kdyby někdo poukázal na chyby, kterými nevědomky házíte vašim zákazníkům klacky pod nohy? Když se nad tím zamyslíte, možná si uvědomíte, že jste od sebe dlouhou dobu odháněli lidi, kteří si u vás chtěli objednat. V praxi to znamená nejen ušlé zisky, ale také negativní zkušenosti a recenze. Naštěstí se tomu všemu dá vyhnout a předejít.

Vžijte se do kůže vašeho zákazníka

Vše, co musíte udělat, abyste neházeli zákazníkům klacky pod nohy, je vžít se do jejich kůže. Představte si, že si u sebe chcete rychle, pohodlně a jednoduše objednat. Dokážete to, nebo...

...se u vás nedá objednat online?

A hned na úvod se dostáváme k jedné z největších chyb gastro provozoven, které chtějí být v dnešní době moderní a IN. To ale bez online objednávání nejde. Stále fungujete na bázi telefonického vyřizování objednávek, které obírá vaše zaměstnance o čas a zároveň vás o tržby? Bez nutnosti neustálého telefonování by mohli vaši zaměstnanci zvýšit svou produktivitu, což by se přirozeně odrazilo i na celkových tržbách. Nemluvě o tom, že online objednávání je pro zákazníka rychlejší, pohodlnější a celkově jednodušší....se u vás nedá při online objednávání platit kartou?

Online objednávání i s donáškou u vás fungují, ale neumožňujete platbu kartou předem? Špatně, špatně a ještě jednou špatně. Proč? Jen si představte například takovou maminku na mateřské, která se třemi malými dětmi na krku občas nestíhá uvařit, a tak se uchýlí k online objednávce a donášce jídla. Vše, co si může při přebírání donášky dovolit, je rychle vyběhnout ven, případně ke dveřím (pravděpodobně s nejmenším dítětem v rukách), pozdravit, převzít objednávku, poděkovat a popřát hezký den. Myslíte si, že má čas na šachování s penězi? My si myslíme, že když jí neumožníte platbu kartou předem, najde si jinou restauraci. A netýká se to jen maminek, ale i jiných lidí s nabitým pracovním programem. Bohužel o všechny přicházíte možná jen kvůli nezavedené možnosti platby kartou předem.

...nemůžete najít vaši nabídku na internetu a Facebooku?

Společně s online objednáváním a donáškou je dnes dalším základem podnikání v gastro přehledná nabídka na internetu a Facebooku. Všechno to jde ruku v ruce, bok po boku. Pokud vás potenciální zákazník nedokáže najít, resp. se neumí rychle dostat k aktuálnímu polednímu menu, nebude ztrácet svůj drahocenný čas a najde si restauraci, jejíž nabídka mu udeří do očí hned po zobrazení jejího Facebooku.

Menu na Facebooku

...se nevyznáte ve vaší nabídce a v popisech?

Pokud se nevyznáte ve vaší nabídce vy, co udělá podle vás návštěvník vašich stránek? My předpokládáme, že odejde ke konkurenci, jejíž nabídka je spolu s popisy mnohem přehlednější. Váš jídelní a nápojový lístek na internetu a na Facebooku by proto měl být přehledný, přičemž by měl disponovat i pěknými fotkami a věcnými popisy. Každý chce přece vědět, co si vlastně objednává. Nebo byste na oběd snad toužili po „kočce v pytli“?

Neodradilo by vás to?

Pokud jste si uvědomili, že minimálně jeden ze zmíněných bodů je i případem vaší provozovny, máte co zlepšovat. Ruku na srdce, neodradilo by vás to od uskutečnění objednávky? Nehledali byste raději vy jako nezaujatý zákazník konkurenci, u které funguje objednávání jednodušeji, rychleji a pohodlněji? A teď upřímně – není to škoda? Můžete disponovat špičkovým personálem a nabízet lidem chutná jídla se skvělými nápoji, ale pokud jim nevědomky házíte klacky pod nohy, odháníte je od vás.

Co dalšího můžete udělat pro zlepšení?

V první řadě byste se měli v oblasti gastro průmyslu neustále vzdělávat – například sledováním různých užitečných videokurzů. Kromě toho můžete odebírat newslettery s novinkami ze světa gastro byznysu. Neuniknou vám tak žádné trendy z dané oblasti, díky čemuž budete vždy o krok vpřed před vaší konkurencí. A samozřejmě nezapomínejte ani na odstranění všech klacků, o kterých jsme se rozepsali o něco výše. Pomoci vám s tím může vhodně zvolený restaurační systém. Pamatujte, že potenciální zákazník si u vás sice může chtít objednat, ale případnými nedostatky a chybami ho nechtěně nasměrujete jinam.

Tip: K bezplatné registraci do iKelp newsletteru, který je pravidelně plný novinek a trendů ze světa restauračního byznysu, získáte nyní hodnotný dárek v podobě e-booku na téma Krátký průvodce rozvozem jídel.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard