Rozhovor s Borisem Halajem: „Dlouho jsem se bránil spojení s jakoukoli rozvozovou službou

Jak o sobě sami tvrdí, nejsou jen obyčejným street foodem či klasickou burgrárnou. Naopak, prezentují se jako místo, kde se jejich zákazníci mohou setkávat a bavit zároveň. Místo, kde si mohou dát rande, odstartovat svou párty s kamarády nebo ve velkém završit návštěvu či toulky slovenskou Žilinou. Řeč je o představitelích moderního, kreativního a originálního podniku Butcher's Bits. Jelikož jeho koncept považujeme za více než zajímavý, s radostí mu dáváme prostor i na našich stránkách. Více jsme si o něm popovídali s jeho „hlavou, srdcem i duší“, panem Borisem Halajem.

Boris Halaj z Butcher´s Bits

Pane Halaji, prozraďte nám, jak se zrodila myšlenka tohoto kreativního konceptu? Přece jen se nejedná o podnik, jaký bychom v ulicích slovenských měst potkali prakticky na každém rohu.

Jako provozovatel řeznictví jsem vždy cítil potřebu rozšířit nabídku řeznictví i o jakýsi gastro pult, kde by se daly koupit teplé masné výrobky. Jenže to, co je naprosto běžné například v sousedních Čechách, ještě nedávno nebylo možné zrealizovat u nás. Samotným impulsem bylo, že přímo naproti řeznictví stál doslova umírající food track s nabídkou hot dogů a hranolků. A právě tehdy mě napadlo odkoupit tento stánek, vynést „kus řeznictví“ ven na ulici a pokusit se tak oslovit nové zákazníky, hlavně mladší generaci.

Trochu se vrátíme k tomu, co jsme našim čtenářům načrtli ještě v úvodních řádcích. Tvrdíte o sobě, že nejste jen obyčejným street foodem či klasickou burgrárnou. Vašimi slovy – co vás odlišuje od konkurence?

Upřímně si myslím, že nic, ale oblíbenost a návštěvnost stánku je nepřehlédnutelná, takže tady asi nějaký rozdíl bude. Ten ale netkví v žádném výjimečném produktu nebo jeho ceně. Ve skutečnosti je tomu jako v každém jiném byznysu. Často říkám zaměstnancům, že produkt, který vkládáte do rukou zákazníka, se skládá z tisíce drobností. Od čerstvosti masa nebo pažitky v dresinku, kvalitního kečupu, ubrousku, umytého stolu přes pěkný úsměv až po příjemnou hudbu či osvětlení. Z té tisícovky věcí si zákazník 950 nemůže všimnout, ale hned spatří rozdíl mezi restaurací, která těch tisíc věcí nezanedbala, a restaurací, kde si řekli: To je dobré, stejně si toho nikdo nevšimne. A druhá věta, kterou ode mě zaměstnanci slyší často, je: Nikdy, ale nikdy nedejte z ruky nic, co byste nedali své matce nebo dítěti.

Boris Halaj
Boris Halaj pred Butcher's Bits

TOP lákadlem pro vaše zákazníky musí jistě být „Meat“ položky z vašeho menu. Nebudeme lhát, zvědavě jsme do něj nahlédli i my. Zaujaly nás zejména položky s přívlastky „domácí“ – ať už jitrnice, nebo klobásy. Zpracováváte si je sami?

Domácí klobásky a jitrnice, podobně jako veškeré maso, pochází z naší vlastní masné výroby, která stojí doslova jen pár metrů od street food stánku. To, čím se odlišujeme od většiny prodejců masa, je, že zpracováváme pouze slovenské maso. Rozebíráme ho ve vlastní bourárně, přičemž každý den máme přísun čerstvého masa přímo ze slovenských jatek. Všechny výrobky vyrábíme pouze z masa a tzv. bez éček, tedy bez konzervantů, umělých dochucovadel, aromat, barviv a jiných přídatných látek, a navíc dle starých receptur. Musím vás ale poopravit, nedá se totiž říct, že by tento sortiment byl naším TOP lákadlem. Našimi zákazníky jsou převážně mladí lidé, kterým tyto pochoutky moc neříkají. Takže, přestože mi to je líto, v prodejnosti tento sortiment nemůže soutěžit například s burgery.

A co se týče masa, které používáte do vašich burgerů, odkud pochází?

Základem poctivého burgeru je kvalitní hovězí maso. To v našich burgerech pochází z naší vlastní bourárny, kde zpracováváme výhradně maso z mladých býků slovenského původu. Právě absolutní čerstvost masa bez nutnosti ho zmrazovat a zase rozmrazovat dává našim burgerům tu výjimečnou chuť a šťavnatost. Paradoxně se nám zejména zpočátku často stávalo, že se lidé na naši masovou placku dívali s určitou nedůvěrou. Je to velmi smutné, ale mnoho lidí už nezná vzhled a chuť skutečného hovězího připraveného na grilu. Zvykli jsme si na předpečené, šedočerné placky z fastfoodů, a když vidíme růžové maso, zachvátí nás panika.

burger Butcher´s Bits
Foto: Butcher's Bits

V každém případě je skvělé vidět a vědět, že masové položky ve vašem menu citlivě doplňujete i těmi nemasovými. Oceňují je i vaši zákazníci, nebo je výrazně vyšší poptávka po masových produktech?

V naší nabídce si něco najdou i vegetariáni. Kromě Veggie burgeru nabízíme také grilovanou zeleninu, která je velmi oblíbená zejména v letních měsících. Nejsme podnik pouze pro „masožrouty“, chceme obsloužit i vegetariány, lidi s alergií na lepek nebo malé děti.

Když už se stále tak motáme kolem burgerů, všimli jsme si, že pořádáte TRIPLE BURGER CHALLENGE. Mohl byste vysvětlit našim čtenářům, o co vlastně jde? Možná se mezi nimi najde někdo, kdo se do této soutěže zapojí.

Už potřetí organizujeme výzvu pro všechny jedlíky a hladovce. Vyzýváme je, aby si přišli změřit své síly v pojídání našeho Triple burgeru na čas. Jedná se o opravdu velký burger, který obsahuje 3x150 gramů masa, 6 plátků slaniny, 6 plátků chedaru a samozřejmě spoustu zeleniny a omáček. Minulý ročník sice výrazně poznamenala pandemie a účast byla skromná, ale letos bychom byli rádi, kdyby se zájem přiblížil k prvnímu ročníku, kdy se zapojilo více než třicet jedlíků. Mimochodem, vítěz minulého ročníku dokázal sníst tento téměř 600 gramů vážící burger za méně než jednu minutu.

Kromě této originální soutěže evidujeme z vaší stránky i jinou, neméně zajímavou soutěž – Tattoo challenge. Jelikož už skončila, jak ji s odstupem času hodnotíte? Co bylo jejím cílem? Naplnila vaše očekávání?

Tattoo challenge byl o tom, že si od nás kdokoliv z našich zákazníků mohl vypůjčit tetovačku s naším logem, aplikovat si ji kamkoliv na své tělo a poslat nám nějakou zajímavou fotku. Do soutěže se zapojila asi třicítka lidí, což považuji docela za úspěch, a poslali nám opravdu zajímavé a kreativní fotky. Sami fanoušci pak na sociálních sítích rozhodli o vítězích. Bylo kolem toho trochu rozruchu, ale hlavně spousta legrace a zábavy. A to je vlastně to, o co nám u tohoto typu akcí jde.


Foto: Butcher's Bits

A mimochodem, v čí hlavě vznikají takové kreativní koncepty soutěží? Dá to zabrat, vymyslet něco obdobného?

Většina nápadů pochází z mé hlavy. Nápady se rodí poměrně lehce, mnohem těžší ale je jejich realizace. Všechno vyžaduje čas a energii, které – bohužel – máme každý z nás jen omezené množství, a bohužel jádro mého byznysu je někde jinde a vyžaduje enormní množství času a úsilí.

Obě zmiňované soutěže mají kromě originální kreativy i jiného společného jmenovatele – Wolt Slovakia. Prozraďte nám prosím, jakou roli hraje ve vašem podnikání tento portál.

Musím se přiznat, že jsem se dlouho bránil spojení s jakoukoli rozvozovou službou. Měl jsem pocit, že zapojením se do rozvozů přijdeme o určitou exkluzivitu, a také jsem měl obavy, že budeme trpět za chyby rozvozců. Proto jsem postupně odmítl všechny rozvozové společnosti, které zde působí, a to mě několik z nich navštěvovalo docela pravidelně. Nakonec mě přesvědčila právě platforma Wolt, a to svou určitou skandinávskou lehkostí a podle mě skvělou a jednoduchou appkou. Zdá se, že se vyplatilo zariskovat. Wolt se stal doslova naším partnerem, pravidelně se zapojuje do našich akcí a my zase do těch jeho. Myslím, že spolu vytváříme celkem zajímavá čísla, která jsou dnes již významnou složkou našich tržeb.

A jak je to s logistikou a technickými náležitostmi? Jak v takovém případě probíhá objednávání, vyřizování objednávek a samotné doručování?

Skvělého pomocníka jsme našli v systému iKelp. Ve spolupráci s jejich technickým supportem jsme implementovali objednávkový systém od Woltu přímo do naší pokladny, což nám významně usnadňuje život a zpřehledňuje pohyby zásob.

Využíváte v rámci systému iKelp POS Mobile i jiné funkce než propojení na Wolt?

Využíváme více funkcí, které tento systém poskytuje. Obzvlášť jako manažer chválím možnost vzdáleného přístupu. Používáme také několik sestav, informačních přehledů a například i různé možnosti při inventarizaci zásob.


Foto: Butcher's Bits

Pane Halaji, velmi vám děkujeme za inspirativní rozhovor. Na závěr pro vás nemáme připravenou zcela typickou otázku, spíše tři otázky k zamyšlení. Tou první je, co pro vás vlastně znamená podnikání v gastro segmentu?

Podnikání v gastru je, jak často říkám, spíše řehole než skutečný byznys. Je to jedno z nejnáročnějších podnikání, ale zároveň i jedno z nejkrásnějších. Zpětnou vazbu dostáváte téměř okamžitě, což může být velmi motivující, ale zároveň často i velmi zraňující. Pozitivní momenty ale naštěstí převáží ty špatné a vy můžete jít dál.

Kdybyste mohl vrátit čas, šel byste do toho znovu?

Jsou dny, kdy tohoto rozhodnutí lituji, a pak zase přijde den, kdy jsem schopen prohlásit, že to bylo nejlepší rozhodnutí mého života (smích). Ale pokud mám odpovědět s plnou vážností, pak konstatuji, že ano, šel bych do toho znovu.

Jaké rady byste dal ať už začínajícím, nebo i zaběhnutým gastro podnikatelům?

Pokud si chcete otevřít gastro podnik, promyslete si důkladně jeho koncept. Ať už to bude cokoliv, udělejte to velkoryse a důsledně tak, aby vám zákazník uvěřil, že to myslíte vážně. Nedělejte kompromisy, a hlavně – buďte jiní. A při samotném provozu využijte moderní technologie a systémy nejen pro usnadnění práce nebo pro kontrolu, ale také pro spokojenost zákazníka, který jistě ocení, že u vás jde vše jako po másle.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard