SERIÁL o způsobech stravování: Připravte nabídku pro „bezlepkáře“

Zatímco v prvním článku naší série věnované různým specifickým způsobům stravování jsme se blíže zaměřili na fitnessáky, v dalším pokračování si posvítíme na takzvané bezlepkáře. Věřte nám, že samotná celiakie nebo alergie na lepek není nic příjemného. Nemluvě o tom, že počet restaurací, které myslí na lidi s těmito problémy, je omezený. A právě to může být jeden z důvodů, který vás podnítí k tomu, abyste do vašeho menu zařadili nabídku pro tuto skupinu lidí.

Co je celiakie a alergie na lepek?

Celiakie a alergie na lepek jsou onemocnění, v kterých hraje hlavní roli lepek. V obou případech však lepek představuje spíše „antihrdinu“. Lidem, jejichž těla ho nedokážou tolerovat, totiž způsobuje nepříjemné potíže.

Věděli jste, že lepek je nestravitelná směs dvou rostlinných bílkovin – gluteninu a gliadinu? Ty se nacházejí především v obilovinách.

Mozí lidé se mylně domnívají, že celiakie a alergie na lepek jsou označení pro totožné potíže. Opak je však pravdou. Zatímco při celiakii obvykle po konzumaci potravin obsahujících lepek dochází k častým průjmům, nadýmání, únavě nebo problémům se vstřebáváním, alergie na lepek se projevuje pálením v ústech a krku, zvracením, rýmou, kopřivkou nebo ekzémem.

Ani jedno z těchto onemocnění se sice nedá vyléčit, ale s oběma se dá žít. Výchozím řešením je bezlepková strava, resp. bezlepková dieta.

Zásady bezlepkové stravy, resp. diety

Zásady bezlepkové stravy, resp. diety, spočívají ve vyřazení jídel, které obsahují lepek. V první řadě je třeba se vyhýbat obilovinám, jako jsou pšenice, ječmen nebo oves, a tedy přirozeně i potravinám, jako například klasickému pečivu a těstovinám, obalovanému a smaženému jídlu či různým druhům alkoholu.


Pozor! Celiakie i alergie na lepek se u lidí projevují různě. Zatímco někdo může lepek do určité míry snášet, někomu jinému mohou vadit jakékoliv jeho stopy.

Základem bezlepkového stravování je každopádně nahrazení zmiňovaných jídel a dalších potravin obsahujících lepek takovými, které lepek neobsahují. Oblíbenými alternativami jsou pro bezlepkáře brambory, rýže, quinoa, pohanka, amarant nebo kukuřice. Netolerované obiloviny mohou být také nahrazeny ořechy nebo semínky.

I bezlepkáři mají právo na chutné jídlo

Nejdůležitější je uvědomit si, že bezlepkáři žijí mezi vámi. A vězte, že jejich problémy jsou i vašimi problémy. Kdybyste se na to podívali čistě z podnikatelského hlediska, tak pokud do vašeho menu nezařadíte nabídku pro bezlepkáře, jednoduše si objednají někde jinde – například u konkurence. Na druhé straně je potřeba se na to podívat i „lidským pohledem“. Nemyslíte si, že i bezlepkáři mají právo na chutné jídlo z restaurace?

Popravdě, proč byste je měli vynechávat? Stejně jako každý jiný člověk bez trávicích potíží, i celiaci a ti, které trápí alergie na lepek, mohou mít uspěchaný den, kdy nestíhají vařit, případně si chtějí odpočinout. Pak by jim určitě padlo vhod online objednání s donáškou. Kromě toho by i bezlepkáři nepochybně rádi zašli čas od času jen tak do restaurace.

A připravit pro ně nabídku je přitom tak jednoduché. Navíc, bezlepkáři to na 100 % vysoce ocení! Nebudou se muset omezovat na rodinných nebo přátelských posezeních, resp. přemlouvat své blízké na čistě bezlepkové restaurace. Jednoduše – spokojeni budou všichni.

Jak připravit nabídku pro bezlepkáře?

Věděli jste, že existuje bezlepková mouka? Konkrétně takovou mouku můžete použít například pro přípravu pizzy nebo fantastických domácích nudlí, těstovin, nebo dokonce i pečiva. Jelikož bezlepkáři mohou bez problémů konzumovat maso, vajíčka, sýry a také ovoce se zeleninou, při vymýšlení receptů můžete klidně popustit uzdu fantazii.

Náš tip: Klasické přílohy v podobě těstovin můžete nahradit nejen domácími bezlepkovými těstovinami, ale například i rýží a bramborami, případně osmaženou pohankou, která je mezi bezlepkáři velmi oblíbená. No a malé plus si bezpochyby uděláte i zařazením amarantu do nabídky vašich příloh, polévek nebo kaší.

Kromě vymýšlení polévek a hlavních jídel pro bezlepkáře však nezapomínejte ani na dezerty a nápoje. Co se týče dezertů, opět se stačí jen vyhnout moukám obsahujícím lepek. Pro šikovného kuchaře, resp. cukráře to nebude žádný problém.

S nápoji, obzvlášť těmi alkoholickými, to je už o něco problematičtější. Nejproblémovější bývá pro bezlepkáře pivo. Alternativou sice může být takzvané bezlepkové pivo, ale i to někdy obsahuje malé stopy po lepku. Platí tedy to, co jsme zmiňovali o něco výše. Pro někoho to nemusí být problém, ale někomu jinému to může vadit. Do vaší nabídky pro bezlepkáře však určitě zařaďte dobré víno. Červená ani bílá vína totiž lepek neobsahují.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard