Rozhovor s Petrem Holubem: „Líbí se mi, když si lidé mohou sami objednat.“

Na Ostravské ulici v Bílovci se nachází sympatický podnik Hotel u Holubů. Kromě hotelu, který figuruje i v samotném názvu, spadá pod křídla celého podniku také restaurace s terasou a vlastní pivovar.

Dá se říct, že historie Hotelu u Holubů se začala psát ještě v roce 1996, kdy do něj vkročil brigádník Petr Holub. Začal jako číšník, ale dnes je z něj majitel. I takové zajímavé příběhy dokáže život napsat. Společně s panem Holubem jsme si popovídali o jeho začátcích v gastro podnikání, o vedení restauračního provozu a také o plánech do budoucna.

Pane Holube, vzpomínáte si na vaše začátky v gastro podnikání? Jak jste se k takové oblasti vlastně dostal?

Ke gastro podnikání jsem se dostal tak, že jsem v roce 1996 šel jako číšník brigádně do restaurace. Ta se později pronajímala, tak jsem si ji pronajal a postupem času jsem si ji koupil. Od té doby jsme založili pivovar a neustále něco rozšiřujeme a zdokonalujeme.

Právě váš pivovar velmi upoutal naši pozornost. Zajímalo by nás, co vás vedlo k založení vlastního pivovaru. Takový pivovar totiž není běžnou součástí restauračních provozů.

Čepovali jsme pivo Radegast, ale chtěli jsme se odlišit od ostatních. A protože o pivo byl u nás velký zájem, chtěli jsme mít vlastní produkt, na kterém by se dalo stavět do budoucna.

Jak dlouho už pivovar Zobak funguje? A kromě toho, mohl byste nám říct něco o vaření vašeho piva?

Náš pivovar vznikl v roce 2002. Technologii na výrobu piva jsme zakoupili v pivovaru v Kladně. Pivo vaříme ve 200litrové varně klasickou recepturou, přičemž používáme takzvanou dekokční metodu vaření.

Alespoň stručně, jak to celé probíhá?

Nejdříve rozemeleme slad a poté ho dáváme do varny. Co se týče zmiňované varny, jedná se o velkou dvouplášťovou nádobu. Je vyrobena z nerezové oceli, přičemž její vrchní plášť je potažen mědí. Varna, ve které probíhá tepelná část varného procesu, je vybavena elektrickými topnými tělesy, které zajišťují potřebnou rychlost ohřevu. V rámci vaření piva je třeba provést i jódovou zkoušku, která zjišťuje, zda enzymy ze sladu rozložily složitější polysacharidy (škroby) na jednoduché zkvasitelné sacharidy (cukry). Dále je důležité přidání chmele, odkalení, chlazení, přidání pivních kvasinek a odstátí piva.

Pivo z pivovaru Zobak
Zdroj: facebook.com/minipivovarzobak

Jelikož zajišťování chodu pivovaru není vaší jedinou podnikatelskou činností, zastavíme se i u vaší restaurace. Zákazníkům denně nabízíte polední menu. Čím se řídíte při sestavování jídelníčků?

Snažíme se, aby bylo naše polední menu pestré a cenově dostupné pro veřejnost. Většinou totiž jde o obědy pro zaměstnance různých podniků – ne pro velkoodběratelské skupiny. No a samozřejmě klademe důraz na to, aby byly naše obědy vždy čerstvé a dobré.

Kladete důraz také na nějaké speciální nebo sezónní suroviny?

Využíváme i sezónní suroviny, ovšem spíše v restaurační nabídce. Pokud jde o sestavování poledního menu, většinou dáváme přednost takové klasice, která je mezi lidmi oblíbená.


Zdroj: facebook.com/minipivovarzobak

Kdo představuje největší skupinu vašich obědových odběratelů?

Máme stálé odběratele z různých podniků a také k nám pravidelně chodí stálí obědoví zákazníci. A občas na oběd zavítá i někdo nový.

Zmiňoval jste, že je pro vás důležitá čerstvost připravovaných obědů. Předpokládáme tedy, že si zakládáte také na kvalitě používaných surovin. Jak je to s vašimi dodavateli?

Co se týče surovin, máme stálé dodavatele. Největší důraz neklademe na cenu, ale na spolehlivost. Když dlouhodobě s někým spolupracujeme, neradi měníme dodavatele. Naopak, vždy si rádi vyjdeme vstříc. Jednoduše tam musí fungovat nějaká ta lidská vazba.

Pozastavili bychom se také u tématu získávání a udržování zákazníků, které je z pohledu podnikatele bezesporu důležité. Co se vám v tomto ohledu osvědčilo nejvíc? Děláte nějaké speciální akce nebo praktikujete nějaké marketingové aktivity?

Pravidelně děláme různé tematické víkendy. Konkrétně můžu zmínit například Burger víkend, Italský víkend nebo Víkend specialit. Každý týden se snažíme nabídnout našim hostům nějakou jinou kuchyni.


Zdroj: facebook.com/minipivovarzobak

Nejen příprava obědů a chutných jídel, ale také jejich rozvážení a doručování vyžaduje nemalou dávku odpovědnosti. Jak zastřešujete tyto důležité procesy?

Online objednávání i donášku máme zastřešenou přes software iKelp POS Mobile, který zároveň využíváme pro další důležité procesy. Pomáhá nám například i v účtování a také v evidování skladových zásob.

Z jakého důvodu jste se rozhodl využívat právě systém iKelp POS Mobile? Co vás na něm nejvíce oslovilo?

Líbí se mi, když si lidé mohou sami objednat a zaplatit přes QR kód. Proto bychom chtěli přes léto konečně naplno rozjet inteligentní stoly. Tato funkce mě na iKelp POS Mobile oslovila společně s rozvozem nejvíc. V rámci online objednávání a donášky bych vyzdvihl zejména funkci poslíčka – je super, když vám vše automaticky „skočí do telefonu“ i s dodací adresou, kontaktem a ostatními důležitými údaji pro doručení.


Zdroj: facebook.com/minipivovarzobak

Něco z vašich plánů do budoucna jste nám už sice naznačil, přesto by nás na závěr ještě zajímalo, jakým směrem se bude pobírat vaše podnikání.

Co se týče plánů do budoucnosti, kromě zavedení Inteligentních stolů chceme postupně zvelebovat náš hotel. Sídlíme totiž ve starší nemovitosti, jedeme tedy každý rok postupně odspodu až nahoru. Každý rok se něco rekonstruuje.

Pane Holube, děkujeme vám za váš cenný čas a zajímavý rozhovor, který jsme s vámi mohli absolvovat. Přejeme vám hodně úspěchů ve vašem podnikání.

Besteron VISA, MasterCard