Vyplatí se online objednávání s donáškou pod vlastní značkou?

Vlastníte nebo provozujete restauraci a přemýšlíte, jak posunout vaše podnikání na vyšší úroveň? Skvělým způsobem, jak na to, může být například online objednávání s donáškou přes vlastní e-shop – pod vlastní značkou. Vyplatí se ale takové řešení? Není výhodnější nechat všechno to vyřizování s tím související na zprostředkovatelský portál? Představíme vám ty nejzásadnější plusy i minusy možných řešení.

Online objednávání s donáškou pod vlastní značkou

Online objednávání s rozvozem jídel stále představuje pro mnohé majitele a provozovatele restauračních zařízení jakéhosi strašáka. Vidina toho, že personál bude muset dennodenně – a hlavně neefektivně – vyřizovat několik telefonických objednávek, přičemž řidiči budou „bloudit kolem“, prostě není tím pravým podnikatelským snem. Žijeme ale v moderní době plné příležitostí, která s sebou přináší také efektivnější způsoby objednávání přes internet s donáškou.

Jděte na to s kompletním restauračním systémem

Co kdybychom vám řekli, že online objednáváním s donáškou pod vlastní značkou můžete získat více zákazníků i mimo váš podnik, ušetříte spoustu času a získáte absolutní kontrolu nad tím, co se ve vaší provozovně děje? Aby toho nebylo málo, přirozeně si tak navýšíte tržby. To nejdůležitější ale je, že nemusíte platit žádné vysoké provize zprostředkovatelům, jaké v dnešní době představují portály typu Wolt, Bolt nebo foodora.cz.

Jak na to? Jednoduše – s kompletním restauračním systémem!

Takovým systémem je například iKelp POS Mobile. Díky němu umíte spustit online objednávání na vašem webu do slova a do písmene za pár vteřin. Stačí na stránku jen umístit odkaz a zákazníci mohou začít objednávat. Měsíční náklad na takové řešení bývá řádově pár stovek korun. Vzhledem k tomu, že takovým způsobem můžete zviditelňovat vlastní podnik, vytvářet si osobní vztah se zákazníky nebo prezentovat speciální akce, jde opravdu o minimální výdaje. Nemluvě o tom, že možností automatizovaného online objednávání odlehčíte váš personál od telefonického vyřizování objednávek, přičemž se vyhnete jakýmkoli komunikačním či evidenčním chybám. A jako bonus získáte cenné kontakty do vaší databáze, což můžete efektivně využít pro různé marketingové aktivity, jako například nabídky šité na míru.

Proč (ne)využívat zprostředkovatelské portály?

Jednou z možností, jak dostat nabídku vašeho provozu do online prostředí, jsou také zprostředkovatelské portály. Některé z nich jsme jmenovali už o něco výše. V zásadě platí, že benefitem takového řešení je absolutní odlehčení od všech logistických záležitostí. Navíc kromě toho, že nemusíte řešit dopravu, se dané portály ještě i postarají o marketingové záležitosti – a tedy získávání zákazníků na vaši stranu. Na druhé straně je třeba počítat s tím, že se vaše nabídka bude zobrazovat v konkurenci dalších provozů. Z vlastní zkušenosti můžeme potvrdit, že zákazníci zůstávají většinou věrni užšímu okruhu „svých“ vybraných restaurací. Experimentování s novými možnostmi jde tedy obvykle na vedlejší kolej.

Dále je třeba zmínit fakt, že kromě konkurence musíte počítat i s nemalými provizemi odváděnými danému portálu – a to za každou objednávku. Měsíčně se tak můžete připravit klidně až o tisíce Kč. A nevýhodou je i skutečnost, že z hlediska pravidel GDPR nebudete moct využívat kontakty zákazníků, kteří si od vás objednají jídlo přes zprostředkovatelský portál.Online objednávání s donáškou pod vlastní značkou vs. zprostředkovatelské portály

Jsme jednoznačně toho názoru, že objednávání přes internet s donáškou pod vlastní značkou se vyplatí. Nemusíte totiž odvádět žádné provize zprostředkovatelskému portálu a šetříte čas, který by se jinak musel věnovat telefonickému vyřizování objednávek. A při tom všem máte absolutní kontrolu nad přijatými i rozpracovanými objednávkami a také nad skladovou evidencí.

Zatracovat zprostředkovatelské portály ale není třeba; mohou být velmi užitečným pomocníkem – například když zkombinujete jejich využívání s online objednáváním pod vlastní značkou. Zatímco online objednávku může učinit zákazník prostřednictvím vaší stránky, dopravu může zajistit zprostředkovatel (ano, jsou i tací, kteří nabízejí dopravu jako samostatnou službu). Budujete si tak vlastní klientelu, získáváte cenné kontakty do databáze a nemusíte řešit dopravu. I když donášku s takovým modulem Kurýr v iKelp POS Mobile byste si jistě zamilovali.

Tip na závěr

Online objednávání s donáškou pod vlastní značkou můžete využívat současně se zprostředkovatelskými portály. V takovém případě vám ale doporučujeme, abyste vaše zákazníky co nejvíce motivovali k dělání objednávek přímo přes vaši stránku. Můžete jim nabídnout například drobnou slevu, případně nápoj nebo dopravu zdarma. „Když si objednáte přímo u nás, dostanete odměnu.“ Zprostředkovatelský portál vám tak může vyřešit marketing, tedy získat zákazníka, a jelikož se objednávka uskuteční přímo přes vaši stránku, nepřipravíte se o provizi a ještě k tomu získáte cenný kontakt do databáze. Čím větší klientelu si tak vybudujete, tím větší je šance, že se v budoucnu maximálně osamostatníte a oprostíte od pomoci zprostředkovatelských portálů.

Kdy ale nastane ten správný čas? Třeba tehdy, když budete většinu objednávek evidovat z vlastní stránky. Jak ale zjistíte, jestli si zákazník objednal z vaší stránky nebo přes zprostředkovatele? Restaurační systém iKelp POS Mobile jde napojit na všechny zprostředkovatelské portály, díky čemuž vám poskytne přesnou statistiku o tom, odkud jste jednotlivé objednávky přijali. Jednoduše řešení, které se neodmítá!

Besteron VISA, MasterCard