Když dáte slevu na správném místě, může vám přinést vyšší zisk

Největší snahou každého majitele restaurace je vést svůj podnik správně a dosahovat co nejvyšších zisků. Pokud však podnikáte v gastru, určitě víte, že je to běh na dlouhou trať. A k tomu i přes překážky. Když k vám host zavítá, je to malá výhra, protože o vašem podniku ví. Pak už je jen na vás, abyste ho vy, vaši číšníci a kvalita nabízených služeb ujistili v tom, že udělal správně, pokud se rozhodl právě pro vás.

Přilákat nové zákazníky a udržet si je můžeme různými způsoby, například i pomocí slev. A pokud dáte slevu na správném místě, pomůže vám to zvýšit tržby. Jak je to možné? Jednoduše. Souvisí to s prodejem jídel a nápojů, z kterých máte nejvyšší zisk.

Způsoby, kterými můžete dosáhnout vyššího zisku díky slevám

Způsobů, kterými si můžete navýšit zisk díky slevám, je více – ať už na to půjdete prostřednictvím prodeje vlastních produktů, proaktivním přístupem obsluhy, nebo vytvářením akcí a balíčků:

Prodej vlastních produktů ve slevách

Limonády, domácí pečivo, koláče, paštiky a pomazánky. Mnoho podniků už pochopilo, že co je domácí, to se prodává. Tak proč to nevyzkoušet? Šikovný kuchař zvládne upéct jak pečivo, tak babiččin ovocný koláč. A náklady? Pár korun. Takové limonády se pak prodávají po 50 až 75 korunách.

kaviaren-zlava-z-polozky-zisk-z-predaja-restauracia

Právě na vlastní produkty si můžete dovolit dát slevu, protože na nich stále vyděláte. Nabízejte je například jako produkt týdne nebo měsíce. Slevu odprezentujte na webu i Facebooku, nabízet ji může i personál během obsluhování.

Úprava jídelního lístku

I správně upravený nebo sestavený jídelní lístek má schopnost ovlivnit zákazníka při výběru jídel. Hodně lidí čte menu jako knihu, proto jim po otevření lístku padne zrak na pravý horní roh. Jiní zase postupují systematicky a procházejí každou položku. V každém případě je vhodné dát v jídelním lístku do popředí jídla, na která je vyšší marže. Udělat to můžete vytvořením rámečku „Doporučujeme“ nebo „Tip od šéfkuchaře“. A pokud budou tato jídla spojená se slevou, je vysoce pravděpodobné, že si host vybere právě z nich. Důležité však je i měnit a přizpůsobovat jídelníček současným trendům a požadavkům.

Proaktivní přístup zaměstnanců

Také chování zaměstnanců ve velké míře ovlivňuje útratu hostů. Zákazníci často ví, co chtějí, ale je i mnoho takových, kterým je při výběru potřeba pomoct nebo je nasměrovat. Obsluha musí umět reagovat na požadavky hostů a ochotně jim pomáhat s výběrem.

kaviaren-zlava-z-polozky-zisk-z-predaja-restauracia

Právě zde vzniká prostor na prodej jídel a nápojů s vyšším ziskem. Proč nabízet Coca-Colu, když na zmiňované limonádě uděláte několikanásobně víc? Mají hosté chuť jen na něco malého k pivu? Nabídněte jim křupavý chléb z vaší pece s chutnou domácí paštikou. Tím se podpoří prodej vlastních produktů a zároveň i jídel s vyšší marží. Dohlédněte na to, aby si váš personál osvojil „prodejní techniky“ a automaticky uměl nabídnout jídla, na kterých vyděláte víc.

Akce 2+1 nebo vytváření balíčků

I akce 2+1 představují určitý druh slevy. Využijte toho a nabízejte tyto akce na produkty, u kterých vyděláte nejvíce. Nejčastěji se s těmito slevami setkáváme v pizzeriích, ale nebojte se je využít i při nabídce domácích limonád nebo produktů vlastní výroby. Pokud například víte, že si hosté nejčastěji objednávají 2 kusy pizzy, vytvořte akci 3+1 zdarma. Díky tomu prodáte 1 pizzu navíc a hosté budou spokojení, protože získali „odměnu“.

Další možností je vytváření balíčků. Za objednávku předkrmu, hlavního jídla a dezertu zaplatíte jen XY korun nebo ušetříte XY korun. Vytvářejte balíčky z jídel, u kterých je vyšší marže. Příkladem může být kavárna, v které si hosté ke kávě objednají nápoj, ale dezert už ne. V takovém případě může balíček tvořit káva + nealko + dezert s 50 % slevou. Hlavní myšlenkou takových akcí musí být to, že pokud si zákazník koupí něco navíc, vy ho za to odměníte.

Malá rada: Pokud si tyto statistiky nejčastěji objednávaných jídel neumíte vyhledat sami, pomůže vám v tom dobrý POS systém:

Vždy se najdou způsoby, které vám při podnikání v gastru pomohou zvyšovat tržby. Stojí za nimi ale ochota dělat věci navíc, snažit se o něco víc než ostatní, a hlavně – nečekat zázraky v podobě dvojnásobných zisků. Jděte na to po malých krůčcích a výsledky se jistě dostaví.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard