Udržte si spokojeného zákazníka

Říká se: Náš zákazník, náš pán. To by si měli k srdci vzít obzvláště majitelé a provozovatelé restaurací, kaváren a dalších hostinských zařízení, ale samozřejmě i jejich zaměstnanci. Všichni víme, že konkurence v tomto byznysu je skutečně veliká a lidé si mají z čeho vybírat. A proto si získat a následně udržet zákazníka není vůbec jednoduché.

Právě na udržení spokojených zákazníků by měla být zaměřená co největší pozornost. Ekonomicky méně náročné je udržet si spokojené zákazníky než získávat nové. Nemělo by se zapomínat ani na to, že nejlepší bezplatnou reklamu vám dělá právě tato skupina hostů.

Jak být tedy v této oblasti expert a neposílat svou stálou klientelu ke konkurenci? I když k tomu neexistuje žádný zaručený recept, pár dobře mířených rad a tipů by mohlo padnout vhod vašemu snažení se o udržení spokojených zákazníků. Pojďme se na ně podívat.

Milý personál

Pýchou vašeho podniku by měl být stálý a usměvavý personál. Ve společnosti dobře naladěného a usměvavého personálu hostům lépe chutná ranní šálek kávy, pracovní oběd nebo jedno zasloužené pivo po náročném dni. Pokud k tomu s nimi zaměstnanci podniku prohodí nějaké milé slůvko, vyslechnou si jejich problémy, zážitky nebo podebatují o každodenních věcech, tak se zákazníci cítí jako doma. Domů se nehrnou a vždy si něco přiobjednají, takže takovou nenásilnou formou umíte krásně prodávat.

stastna-servirka-kavarna-zena-vesta-kosile-kava-kavovar-sklenice

Nemělo by se zapomínat ani na obsluhování. Aby číšníci stíhali podebatovat i obsluhovat, je dobré vyzbrojit je systémem iKelp POS Mobile, který obsahuje i tzv. mobilního číšníka. Je to šikovný pomocník, do kterého se naťuká objednávka a po odeslání ji dostane okamžitě kuchyně i bar. A zatímco barman chystá nápoje pro hosty a kuchyně jídlo, číšník má čas vést krátkou, zdvořilostní konverzaci.

Kvalitní služby

Můžete mít nejlepší personál ve městě, pokud ale nebudete nabízet služby na dostatečné úrovni, tak si ani ty nejvěrnější zákazníky nedokážete udržet dlouhodoběji. Kdo by přece chtěl pít teplé pivo z nevyčištěných trubek, jíst nedochucené jídlo se špinavým příborem, pít ze špinavých sklenic nebo, nedej bože, dostat polotovar, který kuchař pořádně ani nerozmrazil a hodil ho rovnou na talíř? Nebo dostat drink či kávu, jež jsou na míle daleko od toho, jak vypadají na obrázku?

Asi nikdo. Proto by vám mělo upřímně záležet na tom, co a jak nabízíte vašim zákazníkům. Nevyhledávejte tedy suroviny a produkty nejnižší kvality za nejnižší cenu, na které dáte velkou marži. Taková obchodní strategie dlouho fungovat nebude, protože ji lidé po čase prokouknou a přestanou váš podnik navštěvovat.

Překvapujte maličkostmi

To, že se sluší svým věrným a loajálním hostům nějakou formou poděkovat a odměnit je za jejich návštěvy, je zřejmě každému jasné. Hůře se už však hledá správný způsob a forma, jakou by to mělo být. Co tak potěšit vaše věrné tím, že jim čas od času pošlete k pivu toasty, arašídy nebo pizzu zdarma, nebo jim ke kávičce dáte nějaký koláček?

arasidy-pozornost-podniku-miska-stul-orisky

To, jak si svých spokojených zákazníků vážíte, jim prokážete i tím, že na ně nezapomenete na jejich narozeniny nebo svátek. Ke gratulaci jim na váš účet dejte také sklenku kvalitního vína nebo lahev šampaňského. Jednoduše jim dejte najevo, jak si jich vážíte. Buďte si jistí, že je to potěší.

Nezapomínejte na pokoru

V neposlední řadě byste neměli zapomínat na pokoru. To, že se vám daří vydělávat na živobytí tímto způsobem, je z velké části díky této klientele. Proto místo toho, abyste se předváděli v drahém nablýskaném autě nebo dráždili fotkami z luxusních dovolených, se raději zastavte u vašich zákazníků. Ptejte se jich, jak se mají, co se jim u vás líbí, co nelíbí, co by uvítali a podobně. Prokažte jim své díky a buďte kamarádští. Co dáváte, to se vám vrátí.

SPOKOJENÝ PERSONÁL = SPOKOJENÝ ZÁKAZNÍK: Portál startitup.sk si posvítil na 10 nejhůře hodnocených slovenských restaurací. Hosté v největší míře kritizovali právě obsluhu.
(Zdroj: startitup.sk/10-najhorsie-hodnotenych-slovenskych-restauracii-podla-tripadvisor-ludia-najviac-kritizuju-nasu-obsluhu)

Silná značka

Během toho všeho se snažte, aby váš podnik byl značkou, kterou bude každý v městě znát. Aby si u názvu vašeho podniku každý řekl: Tam mají nejlepší pizzu, pivo, kávu a podobně. Nebo aby si naopak každý člověk automaticky spojil s vaším podnikem, když se řekne pivo, pizza nebo káva. Buďte nejlepší.

Jedno staré čínské přísloví praví: „Dobrý zákazník chodí do toho samého podniku tři roky. Dobrý podnik má ty samé zákazníky tři roky.“ Kolika takovými se můžete pyšnit vy?

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard