Co je potřeba k otevření restaurace? 

Pokud plánujete otevření restaurace, připravte se na množství papírování a vyřizování. Neměla by vám chybět kreativita ani chuť do plánování nebo zařizování. V neposlední řadě budete potřebovat i určité finanční prostředky na počáteční investici a zaběhnutí restaurace.

Aby se vám investice do takového zařízení vydařila, je nutný podnikatelský duch. Zaběhnout restauraci a udělat z ní úspěšně fungující byznys totiž není nic jednoduchého.

Otevření restaurace v 7 bodech

Otevření restaurace s sebou přináší množství povinností a představuje běh na dlouhou trať. Pokud přemýšlíte nad tím, že absolvujete tuto nelehkou zkoušku, měli byste vědět, co vše vás čeká.

1.    Myšlenka a vize

Pro začátek musíte mít především pevnou vůli, jedinečnou myšlenku a vizi. Na trhu je totiž mnoho restauračních zařízení, a proto byste se měli něčím odlišit od ostatních. Lidé očekávají více než jen obyčejnou restauraci.

notebook-zena-muz-stul-porada-planovani-byznys

Zároveň je nutné stanovit si cíle a začít plánovat. Zamyslete se nad tím, čeho chcete dosáhnout, kolik potřebujete vydělat, abyste se stali ziskovými – a vše si zaznamenávejte. Zapište si každou vaši představu a požadavek – tak zjistíte, na jakou sumu by se mohly vyšplhat vaše náklady na otevření restaurace.

2.    Poloha a prostory

Volba ideálního místa záleží i na tom, zda má být hlavní činností vašeho zařízení rozvor jídel nebo obsluha sedících zákazníků. V případě, že se chcete zaměřit na rozvoz, při dobrém marketingu se nemusíte bát ani prostor na vesnici. Pokud však chcete profitovat na sedících zákaznících, rozumnější volbou bude sídlo ve městě. Prostory si můžete pronajmout nebo koupit. Další možností je postavení nebo použití vlastních.

3.    Papírování a vyřizování

S otevřením restaurace úzce souvisí i administrativní a legislativní činnosti. Před započetím podnikání vás čeká rozhodnutí, zda si založíte s.r.o., nebo živnost. Po nalezení vhodných prostor musíte mít kromě jejich uvedení v provoz i vypracovaný a schválený provozní pořádek a označenou provozovnu.

DOPORUČENÍ: O všem se podrobně informujte na jednotlivých úřadech a zapisujte si, co od vás vyžadují.

4.    Zařizování a vybavení

Před otevřením vašeho restauračního zařízení si budete muset pořídit i všechen nábytek, stoly, židle, spotřebiče nebo nádobí. Jde o další nemalou položku. Nezapomeňte ani na registrační pokladnu nebo modernější pokladní systém.

TIP: Velké oblibě se v současnosti u majitelů a provozovatelů restaurací těší iKelp POS Mobile. Na úvod vám stačí minimální náklady, vlastní mobil a jedna malá tiskárna účtenek. Poplatek za software začíná na velmi nízké ceně. S růstem vašeho podnikání můžete později začít využívat moduly systému, které budete pro svůj byznys potřebovat.

Pokuste se vašim zákazníkům poskytnout přímo na místě něco navíc. Můžete zajistit dětský koutek, Wi-Fi připojení, televizi, hudbu, denní tisk nebo knihy.

5.    Dodavatelé

Je logické, že si před otevřením restaurace musíte najít dodavatele a naplnit skladové zásoby. Měli byste objednávat potraviny v takovém množství, abyste je byli schopni zužitkovat.

POZOR: Každá prošlá a vyhozená potravina představuje finanční ztrátu.

Nemělo by se však stávat, že nebudete mít na skladě to, co si váš zákazník vybere. V tomto případě je vhodné spolupracovat s dodavateli, kteří jsou vždy připravení a rychle splní vaše požadavky.

6.    Personál

Důležitou součástí vašeho restauračního zařízení bude i personál. Počet zaměstnanců záleží na velikosti provozovny a na finančních prostředcích, kterými disponujete. Počítejte však s tím, že budete potřebovat někoho na obsluhu, vaření, uklízení nebo na administrativní práci. Samozřejmě můžete ruku k dílu přiložit i vy jako majitel, resp. provozovatel, což je běžné především při rozbíhání byznysu nebo u menších rodinných podniků.

kuchyne-restaurace-kuchar-priprava-jidla

7.    Marketing

Vypracování kvalitního marketingového plánu a dodržování zvolených marketingových strategií vám může pomoci k získávání nových zákazníků a udržování těch starých. Do nové restaurace se vám sice mohou rychle nahrnout hosté, ale nemusí se vrátit.

RADA: Buďte připravení a vždy kromě jídla a nápojů nabídněte zákazníkům i nějakou přidanou hodnotu.

Vymýšlejte kreativní poutače a umístěte je před vaši restauraci. Dejte zákazníkům důvod vracet se k vám v pravidelných intervalech. Buďte aktivní na sociálních sítích. Prostřednictvím nich můžete informovat vaše fanoušky o novinkách nebo akcích a realizovat různé soutěže. Využijte prostor na webové stránce a tvořte blogové články. Umístěte svou reklamu nebo kupony na slevu na jiné portály. Zvýšíte si tak povědomí veřejnosti o vaší restauraci.

Náklady na otevření restaurace

Na základě toho, co jste se tu právě dočetli, je vám asi jasné, že vyčíslit náklady na otevření restaurace je velmi individuální záležitostí. Závisí to na více faktorech, jež jsme zmínili v předchozích řádcích. Výška počáteční investice tak může činit několik desítek tisíc korun, může ale sahat i ke statisícům až milionům. Vše záleží na vaší představě a šikovnosti.


 
RADA NA ZÁVĚR: Nenechte se odradit řečmi nepřejících a jděte si za svým snem. Možná si budete muset na začátku trochu utahovat opasek, ale když prokážete podnikatelského ducha a pevnou vůli, dočkáte se vysněné odměny.

Write by Author / Vytvorené by
Besteron VISA, MasterCard